Václav Havel könyvbemutatója a Tháliában

Irodalom

(MTI) - Gál Róbert, a Cseh Centrum vezetője elmondta, hogy a rendezvény keretében mutatják be Václav Havel világhírű cseh író, drámaíró, volt köztársasági elnök Kérem, röviden! (Prosím strucne) című könyvét.
 
A 2006-ban megjelent önéletrajzi kötet az 1986-os Távkihallgatás életrajzi beszélgetéseinek folytatása, az azóta eltelt húsz évből tartalmaz dokumentumokat, naplójegyzeteket, munkatársaknak szóló elnöki instrukciókat irodalmi kollázs formájában.
 
Václav Havel vezető szerepet töltött be a csehszlovákiai "bársonyos forradalomban", 1989. december 29-én a Csehszlovák Szövetségi Köztársaság elnökévé választotta meg a parlament. Az 1990-es első szabad választások után ő lett Csehszlovákia első köztársasági elnöke is. A csehek és szlovákok egy államban való maradása mellett állt ki. Kormányzása alatt saját minisztereivel került ellentétbe, mert a társadalmi igazságosság nevében nem értett egyet a gazdasági váltás ütemével, a kapitalizmus bevezetésének módjával. Amikor a szlovákok deklarálták függetlenségüket, lemondott. 1993-ban, az első csehországi elnökválasztáson ismét megválasztották, majd azután 1998-ban is.
 
A könyvbemutató után kiállítás nyílik a helyszínen Václav Havel, a drámaíró és világpolgár címmel, majd kerekasztal-beszélgetés tartanak, amelynek témája: "Hatvannyolc - ma".
 
Negyven évvel ezelőtt, Antonín Novotny csehszlovák köztársasági elnök leváltásával a kommunista párt (CSKP) első titkári pozíciójából és Alexander Dubcek megválasztásával, 1968. január 5-én kezdődött meg a prágai tavasz. Az "emberarcú szocializmus" megvalósításának világszerte nagy érdeklődéssel követett kísérletét augusztusban a Varsói Szerződés öt tagállama (Szovjetunió, Magyarország, Bulgária, Lengyelország, NDK) hadseregeinek bevonulása szakította félbe. 
Václav Havel a prágai tavasz idején aktív politikai szerepet vállalt, ezért a katonai intervenció után betiltották műveit és csak sörgyári munkásként tudott elhelyezkedni.