Vári Fábián László: Vannak ringó bölcsők - Kárpátaljai magyar népballadák (Intermix kiadó, Budapest-Ungvár) című könyvének bemutatója a Magyar Írószövetség Klubjában (1062 Budapest, Bajza u. 18.) szeptember 21-én, pénteken 17 órakor lesz. A könyvet S. Benedek András ajánlja a közönség figyelmébe.
A szerző életrajza:
Vári Fábián László 1951. március 16-án születik Tiszaújlakon, Ugocsa vármegyében. (Kárpátalja nagyszőlősi járása, Ukrajna.) 1968-ban Nagyszőlősön érettségizik. 1968-ban fölveszik az Ungvári Állami Egyetem magyar filológiai szakára. 1967-ben középiskolásként csatlakozik a Kovács Vilmos író és S. Benedek András egyetemista által szervezett Forrás Irodalmi Stúdióhoz. A kezdeményezés irodalmi, néprajzi, történeti indíttatású. Szembefordulnak azzal a nézettel, amely szerint "ezer éve nem volt itt semmi", csak a Szovjetunió teremtett műveltséget, s hogy a kárpátaljai magyar irodalom előképe Moszkvában, a magyar kommunista emigrációban keresendő. 1970-ben a Forrás Irodalmi Stúdió kéziratos folyóiratot indít Együtt címmel. A társaság döntő hatással van a középiskolás fiatalember érdeklődésére. 1971-ben a Tiszatáj közli verseit. Írásait Kovács Vilmos juttatja el Szegedre az akkori főszerkesztőhöz, Ilia Mihályhoz. 1971. augusztus 20-án a Kárpáti Igaz Szó szerkesztője Balla László Elidegenedés!? címmel névtelen cikket ír a Forrás Irodalmi Stúdió szerzői ellen. Vári Fábián László két versét is említi. Burzsoá eszmék, apolitikusság, szovjetellenesség a vádak. S. Benedek András és Zseliczki József a másik két megbélyegzett. Balla László az egyetemi Komszomol és pártszervezetek éberségét hiányolja. 1971-ben a Forrás Stúdiót betiltják. 1971 őszén a Stúdió tagjai egy beadványt fogalmaznak a területi pártbizottságnak, amelyet 200-an írtak alá. A beadvány fogalmazásában, terjesztésében és az aláírásgyűjtésben a költő is részt vesz. 1971 szeptemberében elkezdődnek a megtorlások. Fodó Sándort, aki kiállt a diákok mellett, fegyelmivel távolítják el az egyetemről. Elbocsátják Kovács Vilmost a Kárpáti kiadó magyar szerkesztőségéből. Várit pedig 1972 januárjában rektori döntéssel kicsapják az egyetemről. Három hónapig a tiszaújlaki cipőgyár rakodómunkása. 1972 májusában behívják katonának a szovjet hadseregbe. Hathónapos berdicsevi (Ukrajna) kiképzés után másfél évre Magdeburgba (NDK) kerül. Közben rakétalövészeti gyakorlaton Kazahsztánba viszik. 1974 májusában leszerelik. Beregszászon kap munkát a fémipari kísérleti üzemben. 1974 szeptemberében visszaveszik az egyetemre. 1978-as diplomamunkája A katonaélet motívumai a Kárpátaljai magyar folklórban címmel a gyűjtő néprajzost mutatják. 1978-ban aspirantúrára hívja az egyetem, de a felkérést nem fogadja el. 1979-ben a KGB igyekszik nyomást gyakorolni rá, hogy vegyen részt a József Attila stúdió munkájában. Az egykori följelentőnek, Balla Lászlónak szintén a KGB nyomásra, publikációra kell biztatnia az addig hallgató költőt. (A József Attila stúdió a Forrás szétverése után "központi megrendelésre" alakul. 1989-ig, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség megalakulásáig működik.)
Vári Fábián László 1970 óta folytat néprajzi gyűjtéseket. Elsősorban a balladák és a népdalok érdeklik. 1992-ben jelenik meg balladagyűjtése, Vannak ringó bölcsők címmel, az Intermix kiadó gondozásában, 72 típus 140 változatával. Ennek második, bővített, átdolgozott kiadását mutatják be most.