Versfesztivál a Nemzeti Színház Hajóorrában

Irodalom

Tudósítás a tavalyi programról a Nemzeti Színház honlapján:
 
"Jordán Tamás és Turczi István voltak házigazdáink a költészet ünnepén, a 8. Versfesztiválon. Bevezetőként a megszokott nyitány hangzott fel, József Attila verse, amelyet saját születésnapjára írt. A Bartók-év tiszteletére llyés Gyula Bartók című versét hallottuk Sinkovits Imrétől, majd Major Tamás előadásában A Dunánál című verset, József Attila klasszikusát.
 
A színpadi fellépők sorát Fehér Anna nyitotta Weöres Sándor és József Attila költeményeivel. Majd Raksányi Gellért, a régi és az új Nemzeti Színház nagy barátja következett, az első sorokba invitálva a hátsó székeken helyet foglaló, "fedezékbe vonult" nézőket. Később erre már nem is lett volna lehetősége, mert a Versfesztivál széksorai rövidesen megteltek. A nézők javarésze lehunyt szemmel koncentrált a versekre és a gyönyörű napfényre.
 
Igazi happeningként egy pillanatra úgy tűnt, hogy Jordán csőbe húzza Raksányit, kezébe nyomva a kortárs, Bertók László költeményét, de "Kutya" hibátlanul, mi több, kitűnően értelmezve blattolta a nem éppen könnyű verset.
 
Keres Emil után kortárs költők következtek: Madár János és Mezei Gábor. Turek Miklós, saját Faludy estjéből választotta a Fehér egerek című verset. Különleges pillanat volt, amikor Turczi István az 1937-ben végzett színésznőt, Gyulányi Eugéniát mutathatta be a nézőknek.
 
A most 91 éves művész Ábrányi Emil: Erős hit című versét mondta el. Miklósi György, Martin Márta, Körtvélyesi Zsolt után a színészkirály, Bessenyei Ferenc hangfelvételét konferálta föl Jordán Tamás. Nélküle nem lenne teljes az ünnep, mondta, nagyon hiányzik mindannyiunknak - tartozunk neki egy szoborállítással. A Mistrál Zenekar rövid koncertet rögtönzött, Szücs Ildikó pedig Szabó Lőrinc verseket adott elő. Majd ismét két kortárs költő lépett színpadra, Béki István és Novák Valentin.
 
A szerződtetési tárgyalásokról ugyan még nem tudunk hivatalosan semmit, de lám, mi mindenre jó a Versfesztivál... Miklós Marcellt, a végzős színészhallgatót, mint a Nemzeti következő évadára szerződtetett tagot mutatta be Jordán Tamás. Marcell Radnóti versét hozta: Sem emlék, sem varázslat. Őt követte Berecz György és Alekszics Rita színművész, majd Molnár Attila Benedek költő.
 
[...]
 
Vallai Péter "természetesen" Petri György verssel kezdett, de elmondta a világirodalom legigazibb kampánycsend-költeményét, a Hal éji énekét Morgensterntől. A Szabó Lőrinc fordította, halálosan komoly cuppogásokat Orbán Ottó és Tímár György egymáshoz írt versei követték Kovács István tolmácsolásában. Székhelyi József, Horváth Zsuzsa, Papp János, Borbély T. András színművészek után Menszátor Héresz Attila énekelt a közeljövőben megjelenő lemezéről. A veszprémi művészeket Terescsik Eszter képviselte. Nemes Zoltán Márió és Marcinka Csaba költők után Bertold Brecht ritkán mondott versét hallottuk Fodor Tamástól. Őze Áron József Attila verset hozott. Balkai Géza emlékét néma felállással idézték meg vendégeink."