(MTI) - A helyi városvédő és szépítő egyesület elnöke szerint a jelenlegi Kossuth gimnázium épületegyüttesében található egykori lovagtermet egy alkalommal már megnyitották, akkor egyetlen nap alatt nyolcszázan tekintették meg a műemléki épületet.
A korábbi laktanyaépületet 1756-ban kezdték építeni, majd az 1800-as évek elején fejezték be. Az objektumban kapott helyet a 39. magyar gyalogezred, győztes csatáinak emlékét örökítették meg a volt lovagterem márványtábláin - ismertette Tronkáné Nagy Edit műemléki területi felügyelő. Az épületet a második világháború után is laktanyaként használták, a díszes lovagterem azonban vasbeton álmennyezetet kapott, és csak az 1990-es évek elején, egy véletlen folytán bukkantak rá a mennyezetet díszítő freskókra.
Görömbei Andrásné, a Kossuth gimnázium igazgató-helyettese elmondta: egyházi kárpótlás nyomán kapták meg az épületegyüttest, de a beruházáskor arra már nem volt pénz, hogy a fenntartó Debreceni Egyetem az egykoron tiszti kaszinóként használt lovagtermet felújíttassa. Örvendetes viszont, hogy tízmillió forintos költséggel elkészült a lovagterem teljes helyreállítási terve, s az egyetem az idén és a jövő évben is húsz-húsz millió forintos pályázatot adott, illetve ad be a Nemzeti Kulturális Alapprogramhoz a helyreállítás érdekében - tette hozzá. Elmondta azt is, hogy szakértők szerint a Bocskai volt az egyetlen olyan magyarországi laktanya, ahol ilyen díszes barokk-klasszicista stílusú lovagtermet találtak.
A városvédők reményüket fejezték ki, hogy a pályázatok eredményeként belátható időn belül megújulhat az egykori lovagterem, és a páratlan díszítésű helyiség a város egyik reprezentatív konferencia és kiállítóhelye lehet.