Ismét Székelyföldre viszik Gábor Áron ágyúját

Kultpol


gaboraronagyujanakmasolata_kezdivasarhelycehtortenetimuzeum_by_bazleveltar_hu.jpg
 Gábor Áron ágyújának másolata  a kézdivásárhelyi Céhtörténeti Múzeumban

(MTI) - A Krónika című napilap szerdai számában beszámolt arról, hogy a szabadságharc idei évfordulójának megünneplése alkalmából a Székely Nemzeti Múzeumban kiállítják azt a 370 kilogrammos ágyúcsövet, amely 1906-ban került elő véletlenül a földből, amikor a kézdivásárhelyi Rudolf-kórház udvarán csatornázási munkálatokat végeztek. Az ágyú a romániai kommunista diktatúra ideje alatt került az 1971-ben alapított bukaresti Történelmi Múzeumba, hiszen akkor az volt a cél, hogy az egész országból a legértékesebbnek tartott múzeumi tárgyakat a frissen alapított fővárosi múzeumba gyűjtsék össze.

 
A lap szerint az ágyút egyelőre három hétre "kölcsönözte vissza" a bukaresti múzeum, de a háromszéki szakemberek abban bíznak, ha sikerül bebizonyítani, hogy a történelmi tárgy a Székelyföldön sokkal több látogatót vonz, akkor meg tudják hosszabbítani a kölcsönzést, sőt végleg megtarthatják az ágyút.
 
Sylvester Lajos közíró, a téma kutatója elmondta, hogy Sepsiszentgyörgyön 1848 novemberében összeült a Székelyföld megyegyűlése, amikor Puchner császári tábornok feltétel nélküli megadásra szólította fel Háromszéket. Ekkor hangzott el Gábor Áron részéről a híres ígéret, hogy "Lészen ágyú!". Gábor Áron az első két vaságyút az erdélyi Magyarhermány melletti Bodvajon öntötte, majd hármat Sepsiszentgyörgyön, 64 bronzágyút pedig Kézdivásárhelyen. Az 1906-ban előkerült ágyú az egyedüli, amely megmaradt - olvasható a Krónikában.