A székesegyházi kincstár egyidős az 1771-ben felszentelt székesegyházzal, bár a benne őrzött emlékek egy része ennél régebbi. A Kincstár gyarapítói között több jelentős személyiség van, köztük Kámánházy László püspök (1808–1817), aki a napóleoni háborúk idején az uralkodó hadi szükségleteinek finanszírozására lefoglalt kincstári műtárgyakat visszaváltotta I. Ferenc királytól. Megemlítendő gróf Csáky Károly Emmanuel püspök is (1900–1919), akinek nevéhez köthető a kincstár újraalapítása, gyarapítása és a kornak megfelelő felszereléssel, bútorzattal való berendezése. Ő volt az, aki a kincstárat gyűjteménnyé fejlesztette, sok műtárgyat restauráltatott, és látogathatóvá tette az intézményt.
A mai múzeum megalapítása Keszthelyi Ferenc (1992–2003) püspök idején, 1992-ben történt. Az intézmény első igazgatójának dr. Varga Lajos akkori püspöki titkárt nevezte ki. Ekkor tovább folyhatott a gyűjtemény szervezése, gyűjtéssel, restauráltatással és műleírások készítésével. 1994-ben Pálos Frigyes Leó vette át az igazgatást, aki 2019-ben bekövetkezett haláláig vezette az intézményt. Pálos Frigyes atya elévülhetetlen érdeme a nagypréposti palota épületének belső renoválása.
A gyűjtemény legfontosabb célkitűzése, hogy a klasszikus gyűjteményi tevékenységet minél eredményesebben folytassa, és az egyházmegye liturgikus, hitéleti és kulturális örökségét minél teljesebben feltárja és megőrizze.
A 18. századi egykori nagypréposti palota épülete egyedülállóan gazdag barokk-rokokó belső díszítőfestésével és változatos hangulatú tereivel önmagában is különleges esztétikai élményt nyújt. A megújult térben az érdeklődők Örökség címmel tekinthetik meg a múzeum új kiállítását, valamint Mária szent neve címmel időszaki kiállítás is várja a látogatókat, amely az Ars Sacra keresztény fesztivál keretében szeptember 16. és 24. között, a fesztivált követően pedig november 12-ig tekinthető meg.
Az Örökség című kiállítás arra tesz kísérletet, hogy a gyűjtemény kincseiből kevéssé ismert tárgyakat mutasson meg. Számos nagyvonalú mecénás püspököt, kiemelkedő humanistát ismerhettek meg a látogatók az elmúlt évek tematikus kiállításai során. Ezúttal egyetlen kiemelt személyiség helyett a teljes örökséggel, azaz a gyűjtemény számos tárgycsoportjából született válogatással próbálja az egyes püspökök, prépostok munkásságát közelebb hozni a ma látogatói számára.
A Mária szent neve című időszaki tárlat a helyi hagyományokra, a hétkápolnai búcsú megünneplésére épít, bemutatva a Mária-tisztelet elterjedését különleges ikonográfiájú Madonna-festmények segítségével, amelyet Zellei Boglárka Éva Ösvény című fotósorozatának képei szőnek át, a személyes Isten-keresés, zarándoklat témája mentén haladva.
A hároméves szünet egyrészt a koronavírus-járvány, másrészt belső felújítási munkálatok miatt volt szükséges. A váci székesegyház felújításának kezdetével az ott berendezett székesegyházi kincstár teljes anyagát átszállították az Egyházművészeti Gyűjteménybe, ahol korszerű raktárakat kellett kialakítani a több száz átvett textília számára, azokat savmentes dobozban elhelyezni a megfelelő polcrendszer kialakításával. Gondoskodni kellett a páratartalom, a hőmérséklet állandósításáról is. Ezek a munkafolyamatok alapos beavatkozást jelentettek.
A festmények számára korszerű képakasztós rendszert alakítottak ki, amelyben minden műalkotásnak megfelelő elhelyezést tudnak biztosítani. Ez nemcsak könnyebben áttekinthetővé, de a gyűjtemény gondozása szempontjából is jobban hozzáférhetővé, kutathatóvá teszi a festményeket. „Lépésről lépésre áttekintjük és felülvizsgáljuk a festmények állapotát, illetve a különböző intézményekben jelen levő műtárgyállományt, és amennyiben szükséges, azokat frissítjük, restauráltatjuk” – nyilatkozta Koncz Kinga igazgató. – „A jobb szárnyban galériát szeretnénk működtetni, ennek megfelelően alakítottuk ki az elrendezést. A gyűjtemény belépési pontját áthelyeztük, új fogadóteret alakítottunk ki, amely a nagypréposti palota egykori konyhája volt. Így egy személyes, közvetlen, műtárgyakkal felszerelt enteriőr fogadja a látogatókat.”
Fotó forrása: Váci Egyházmegye