Isztambulba költözött Dzsingisz kán kulturális öröksége

Kultpol

"A minden idők legnagyobb birodalmát 800 éve megalapító Dzsingisz kánt elsősorban harci tetteiről ismerték. Elfelejtik, hogy birodalmának földjén nagyszerű kulturális és művészi szintézis jött létre" - mondta az újságíróknak Nazan Ölcer, az isztanbuli Sabanci múzeum igazgatónője.
A rettegett uralkodó egyesítette a mongol törzseket és Pekingtől a Volgáig terjedő birodalmat hozott létre. A kiállítás, amelynek anyaga már megjárta Berlint és Bécset, a török nagyvárosban a helyi múzeumokból eredő ritka kéziratokkal gazdagodott: ezek fényt derítenek arra, milyen szerepet játszottak a mongolok a kínai kultúra elterjesztésében. A kultúrák közti köölcsönhatásokról is beszélt dr. Obrusánszky Borbála történész-orientalista a Múlt-kornak, amikor a hun-magyar rokonságról kérdeztük. Olvassa el az interjút!
A mai Irán, Irak és Anatólia területe fölött 1256-tól 1335-ig uralkodó Ilkhan mongol dinasztia idejéből való például egy illusztrált orvosi szakkönyv, amely jól mutatja, milyen befolyást gyakorolt a kínai kultúra az ottomán világra a mongol inváziók közvetítésével - mondta el az AFP-nek Selmin Kangal, az isztanbuli kiállítás rendezője.
A Sabanci múzeum, a bécsi Kunsthistorisches Museum, a bonni Kunst und Austellungshalle és a müncheni Völkerkunde múzeum együttműködésével megszervezett vándorkiállítás következő állomása - április 8-tól - Budapest lesz, majd Varsó következik.
(Múlt-kor/MTI)