A jó dal kigurul az emberből
Miért kellett szűk egy esztendőt várni az új számra? Mert az együttes arra verbuválódott, hogy az Anima Sound System első négy lemezét (Anima001, Shalom, Hungarian Astronaut, Anima) adja elő élőben. Megőrizve a csapat klasszikus korszakát, amikor népzenei, világzenei alapokra épültek Prieger Szabolcs szerzeményei.
Megjegyzem, ötletekben nem akadt hiány, tudniillik Szabolcs íróasztalfiókjában hemzsegtek a vázlatok, amelyek három évtized alatt készültek, s amelyeket az Anima nem dolgozott dallá. Ennek dacára a Jelszó albumon nem ezek, hanem vadonatúj kompozíciók kaptak helyet. Ezeket a komponista-szövegíró mindössze egyetlen hónap alatt alkotta, hogy azután Varga György társproducerrel végleges formába öntsék a lemezt.
A végleges forma olyannyira eltér a szerzői változattól, hogy azt Szabolcs gitáron, billentyűs hangszereken komponálta, míg a korongra már elektronikus zenét rögzítettek.
Varga György az AnimaSongS tagja, miként Dénes Szilveszter, akivel közös projektjük az Arc Of Yesod. De a muzsikusok kalandozásairól majd később.
A közös siker elmaradt
Hogy egy zenekar-alapító, zeneszerző több mint három évtized múltán otthagyja együttesét és testvérét, aki az énekes-szövegíró, annak hátterében bizonnyal komoly indokok lappanganak.
Az volt a fő problémám, hogy az Anima közösségi projektként működött, kifelé azonban egyetlen emberről szólt. Így hosszú távon nem kaptuk meg az elismerést a munkánkért.
Végül, harminc év után eljutottam oda, hogy azon görcsöltem, milyen konfliktusok vannak a zenekaron belül, eljutottam arra a pontra, mikor feltettem a kérdést: kell ez nekem? Válaszoltam rá: a konfliktusok nem, de a zene igen. Ezért döntöttem egy olyan zenekari projekt mellett, amiben szeret az ember részt venni, szereti azokat, akikkel együtt dolgozhat, szereti a közös munkát” – magyarázta Prieger Szabolcs.
Új dal, régi stílus
Az Eljutni hozzád a kezdeti Anima Sound System hangzását idézi, amin nincs mit csodálkozni, mivel Szabolcshoz ez állt és áll igazán közel: a világzenei melódiákat kísérő, körülölelő szintetizátorgroove-ok, amely alapokat akusztikus hangszerszólamok díszítenek.
„Alapvetően mindig dalszerző voltam, az első lemezeken még én magam játszottam fel a legfontosabb szólamokat” – árulta el muzsikus, s azt is, mi a jó dal titka:
Az énekhang azé a Korponay Zsófié, aki a Jelszó albumon énekelte a duettek női szólamát, az AmiaSongS egyik énekesnője, a szombathelyi Weöres Sándor, majd a fővárosi József Attila Színház színésze.
„Jó szöveget írni nagyon nehéz. Azért, hogy az üzenet átmenjen, nem lehet balladai hosszúságú, hanem repetitív módon kell, mintegy elrejteni az üzenetet” – vallja a zeneszerző-dalszövegíró.
Jankovics Marcell szelleme
A számhoz készült videóklip lokálpatrióta, amennyiben alkotói – a zenekari tagokhoz hasonlóan – szombathelyiek. Méghozzá a Művészeti Szakgimnázium diákjai, három mozgókép és animációtervező szakos hallgató: Domiter Dorka, Ila Csenge és Bolla. (Korponay Zsófi szintén tanult az intézményben, ő jazzének szakon.) Mint ígérik: a videó a Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon és a Magyar Klipszemlén is indul majd.
A döntés helyeselhető, Prieger Szabolcs és a legendás rajzfilmes egyaránt a magyar nép ősi motívumaiból merít.
S ha egyszer beindul egy bolt, nincs megállás. Már készül a következő dal, amiről annyi hírlik, még erősebb lesz a népzenei kötődése, énekelni pedig Szalay Fatima fog, a csapat másik énekesnője.
Az AnimaSongS mindennapjai
Az új dalt e hónap 26. napján, Balatonakarattyán a Peter’s teraszon, élőben hallhatjuk, amikor Szabolcsék a Bagossy Brothers Company vendégeként lépnek közönség elé. Azután következik az országos turné, amelyen a harmincéves Shalom lemez anyagát adja elő Prieger Szabolcs és a volt Anima Sound System-tagok, Dénes Szilveszter, Avas Bendegúz, valamint Korponay Zsófi, Szalay Fatima, Doma Bence, Varga György. Miként említettem, mindegyikük egyéb zenei projektekben is rész vállal.
„Ez számomra rendkívül szimpatikus és inspiráló – vallotta be Szabolcs. – Szilveszter és Gyuri közösen csinálják az Arc of Yesod progresszív techno projektet. Fatima saját világzenei csapatát, az Amor Fati zenekart viszi, amelyben Bendegúz is játszik. Zsófi akusztikus világslágereket dolgoz fel, és Savaria Pop Industry néven tehetséggondozást végez. Bence pedig Bolondok Aranya név alatt a techno felé kacsintgat. És ez így jó. Közösen is, meg külön is, de együtt.”