Az idén 30 éves Nemzeti Kulturális Alap életének meghatározó szereplője volt a tavaly májusban elhunyt Jankovics Marcell Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, grafikus, könyvillusztrátor, művelődéstörténész, az MMA tiszteletbeli elnöke, a Nemzet Művésze. Kétszer töltötte be az Alap elnöki pozícióját (1998–2002, 2010–2011), mely időszak alatt számos maradandó intézkedésével és az általa megalkotott életfa motívumot ábrázoló logóval az intézményt a kultúratámogatás egyik legjelentősebb pontjává tette. A Nemzeti Kulturális Alap egykori elnökének tiszteletére és emlékére 2023 januárjától ismét a nevéhez fűződő logót használja a szervezet, májustól pedig falfestmény formájában gazdag életművének egyik emblematikus mesefigurája, a Fehérlófia alakja elevenedik meg a Gyulai Pál utca 13. szám alatti székház udvari homlokzatán.
A városképet is meghatározó falfestményen a sétáló Fehérlófia, másik nevén Fanyűvő egy modern város fekete színű sziluettjének hátteréből tekint le a járókelőkre. Az egészalakos hős karaktere arany- és narancssárga színekben ragyogó arcával és lángoló hajkoronájával, a Napot szimbolizálva utal a film utolsó jelenetének sugallatára.
Szentmártoni János, a Kulturális és Innovációs Minisztérium művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkára köszöntőjében kiemelte, hogy Jankovics Marcell élete bizonyosság volt arra, hogy a Művészetnek, a Művésznek nemzetépítő küldetése és tudatformáló ereje van – „monumentális életművének megismertetése és ápolása pedig nemes küldetésünk és kötelességünk.”
„Jankovics Marcellnak a kultúra gazdagítása mellett a kultúra támogatása is szívügye volt. Kötelességünknek éreztük ezért, hogy szimbolikus alkotásait és ezek hordozott üzeneteit életben tartva azokat az NKA szimbólumává tegyük. Ezért választottuk a művész által megalkotott életfát ismét a Nemzeti Kulturális Alap címeréül, s így valósult meg a Fehérlófia összetett karakterét ábrázoló emlékfal is” – fogalmazott Bús Balázs, az NKA alelnöke. Kifejtette, az életfa a kultúra jövőjének és így az NKA missziójának is jelképévé vált.
Az animációs film egyedi képi világát idéző falfestmény tervét az Advertisz Reklám Kft. rajzolta meg, és a Színes Város Csoport festette mementóként az épület tűzfalára. A projekt a Nemzeti Kulturális Alap Összművészeti Programok Kollégiumának támogatásával valósulhatott meg.
Nyitókép: Az NKA épületének új tűzfala, rajta a Fehérlófia képével. Forrás: NKA