Kaur a glasgow-i Tramway művészeti központban tavaly megrendezett, az identitás és a közösség sokszínűségét tükröző hétköznapi tárgyakat megjelenítő Alter Altar című kiállításáért kapta meg az elismerést. Az öttagú zsűri indoklásában kiemelte, hogy különösen hangokkal gazdagított installációinak váratlan és játékos kombinációit értékelték.
A tárlaton egyebek mellett egy öreg, piros Ford Escort is szerepelt, amelyet a művész óriási, fehér, horgolt terítővel borított be. Ez a műve apja első autóját idézte meg, egyúttal azokra az indiai bevándorlókra is emlékezett, akik brit textilgyárakban dolgoztak. A vallási identitásra, politikára vagy történelemre utaló installációkat Kaur különböző hangokkal vette körül – harang, szúfi áhítatos zene, indiai harmónium és popzene is megszólalt a kiállítótérben.
A Glasgowban született és annak szikh közösségében felnőtt, de Londonban élő 38 éves Kaur a díjat átvéve köszönőbeszédébe a palesztin emberek melletti kiállását is beleszőtte, és tűzszünetet sürgetett a közel-keleti térségben.
A J. M. W. Turner brit festőművésztől elnevezett díj, amellyel 25 ezer font (12,5 millió forint) pénzjutalom is jár, idén lett negyvenéves. Az évente odaítélt díjat brit művészek kaphatják meg egy kiállításon szereplő vagy más módon bemutatott munkáikért. Korábban mások mellett Anish Kapoor szobrászművész (1991), Damien Hirst festőművész (1995) és a filmrendező Steve McQueen (1999) is elnyerte a Turner-díjat.
A Turner-díj idei döntőseinek – Pio Abad, Claudette Johnson, Delaine Le Bas és Kaur – munkái február 16-ig láthatók a Tate Britain múzeumban. Turner születésének 250. évfordulója alkalmából 2025-ben a bradfordi Cartwright Hall galériában rendezik meg a díjátadót.