(MTI) - Az észak-iráni eredetű és a magyarságba beolvadt népcsoport példamutatóan ápolja ősei emlékét, emlékművek állításával, egykori viseletek felelevenítésével és használatával. Összetartozásuk igényét és erejét igazolja, hogy a szülőföldjükről elszármazott jászok keresik a kapcsolatot egymással és a helyben élőkkel - hangoztatta Fejér Andor, a Szolnok megyei közgyűlés elnöke az ünnepélyes megnyitón.
Fejér Andor külön szólt a Jász Lovas Bandériumról és a jászberényi Jász Múzeumról, amely élen jár ebben a nemes tevékenységben. Mint megjegyezte, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei közgyűlés a jász és kun népcsoport iránti tisztelete jeléül a megyeháza dísztermének két oldalsó termét Jász illetve Nagykun teremnek nevezte el, ahol festményekkel, tárgyakkal elevenítik meg e települések életképeit, jellemző tájait.
A világtalálkozó első napján emlékkövet avattak a négyszállási iskola tiszteletére. Ezt követően kiállítások nyíltak a művelődési házban többek között jászsági viseletekből és jászsági alkotók fotóiból, festményeiből, kézimunkáiból.
A szombaton a jász települések küldöttségeinek felvonulása után díszünnepséget tartanak, ahol átadják a Jászságért-díjat, és a hagyományok szerint beiktatják a jászkapitányt.