Lehet-e valaki túl fiatal a jazzhez? Ti hogyan ismerkedtetek meg a stílussal?
Nem hinném, hogy a jazz szeretete az életkorral lenne összefüggésben, egy csomó felnőtt ember sem szereti. Az, hogy mi fiatalon rátaláltunk erre a műfajra, nagyrészt annak köszönhető, hogy mindhármunk családjában fontos szerepet tölt be a zenélés. Samu édesapja és az enyém ráadásul jazz-zenészek, tehát a műfaj ismerete adott volt. Donka nevében sajnos nem tudok erről mit mondani, az biztos, hogy a koncertekre járás mindhármunknál nagyon fontos volt, mert szerintem élőben sokkal könnyebb megkedvelni ezt a műfajt.
Miképp lett a hármasotokból zenekar? Egymással hol találkoztatok?
Samuval nagyon régóta ismerjük egymást, mert a szüleink együtt játszottak és így sokat találkoztunk. Mindig is zenéltünk együtt alkalom adtán, de a triót hivatalosan akkor alapítottuk, mikor az AlbaRegia Fesztiválra kezdtünk készülni. Akkortájt szállt ki a punk-rock zenekarom dobosa és egy ismerősöm Donkát ajánlotta helyette. Ebbe az Early Sundayz nevű projectbe hívtam el először és itt kezdtünk el együtt játszani. Aztán mikor jött az ötlet, hogy induljunk a jazz-versenyen, akkor mondtam, hogy legyen Donka a dobosunk. Hamar összeszokott a zenekar és jó barátság alakult ki közöttünk.
Rettentő fiatalok vagytok, de már olyan helyeken koncerteztetek, mint például a Budapest Jazz Club, múlt héten pedig a VII. Nemzetközi Marosvásárhelyi Jazz Fesztiválon a Legígéretesebb Zenekar Díját is elhoztátok ? hogy a Cseh Tamás Programot ne is említsük. Mit tartasz az eddigi legfontosabb pillanatnak a zenekar életében?
Az Alba Regia fesztivál nagyon erős kezdőlökést adott a zenekarnak szerintem. Rengeteget készültünk rá és nagyon sok dicséretet kaptunk, többek közt meghívtak minket a 2015-ös Debreceni Jazz Fesztiválra, ahol augusztus 7-én fogunk játszani. Azt hiszem az a pár nap és az azt megelőző készülés volt, ami összehozta a zenekart. Én ezt tartom a legjelentősebb pillanatnak, számomra mindenképp ez volt az, de lehet, hogy a lemezünk megjelenése lesz majd a másik.
Ki vagy mi szolgál inspirációul a dalszerzéshez? Vannak esetleg nagy kedvencek, akiknek örökségétől nem tudtok vagy akartok elszakadni?
Természetesen vannak, nagyon szeretjük a Earopean Mantrát, a Dirty Loopst, a Tribal Tech-et, a Robert Glasper Triót. Ezek mindig is inspirálnak bennünket, de nem célunk, hogy olyan dalokat írjunk, mint amilyeneket ők: bár én boldog lennék, ha tudnék írni egy Mantra számot. Szerintem a zenekar lassan majd kialakítja a saját stílusát, egyelőre még nem tartunk az útkeresésnél, próbálunk minél jobban zenélni és olyat kiadni a kezünkből, amit mi is meghallgatnánk.
Mit gondolsz, mi a legnagyobb kihívás, amellyel egy kezdő zenekarnak meg kell küzdenie?
Igazából erre akkor tudnék jó választ adni, ha már végigcsináltam volna pár zenekart és vittem volna valamire, úgy visszanézve elmondhatnám, mi volt a legnehezebb. Pont a D.A.S. Triónál nem érzem, hogy mint zenekarnak különösebb nehézségeink adódnának. Lehet, mert nem a népszerűsítés az elsődleges célunk, hanem, hogy minél jobban játsszunk. A promóció részében sokat segít a Cseh Tamás Program, egyébként meg sokat kell gyakorolni.
A Cseh Tamás program egyik célja, hogy a nyertesek új számokat, videoklipet készítsenek: hogy álltok a feladatok teljesítésével?
Júniusban fogjuk felvenni a lemezt, és utána megcsinálni a videoklipet. A dalaink már készen vannak, alig várjuk, hogy eljöjjön a felvétel napja.
Arra lehet esetleg számítani, hogy az új dalokon majd valamelyikőtök dalra is fakad?
Bár én is és Samu is éneklünk más zenekarban, egész biztosan kijelenthetem, hogy a trió egyik tagja sem fog énekelni a lemezünkön. Nálunk koncepció, hogy instrumentális zenét játszunk. Popslágert nem ezzel a zenekarral fogunk csinálni, úgy Isten igazán meg egyikünk sem énekes.
És hol lehet majd titeket a legközelebb hallani?
Június 8-án lesz egy koncertünk a Budapest Jazz Klubban, amelyre mindenkit szeretettel várunk.