Jazzy Violin címmel június 7-én a MOM Kulturális Központban ad koncertet, honnan az ötlet?
A koncert ötlete abból adódott, hogy meghívást kaptam ? most már másodszor ? a törökországi Ankarába. Először a Bilkent Szimfonikus Zenekarral játszottam együtt, most pedig egy jazz koncertre kértek fel, egy nagyszabású, szabadtéri jazz fesztivál keretében.
Bár klasszikus zenét tanultam, a jazz a kedvenc műfajom, ami egy sokkal szabadabb, improvizatívabb világ. Minden koncert akkor lesz jó, ha minél többet próbálunk rá, és arra gondoltam, hogy erre a legjobb alkalom az lenne, ha itthon is bemutatnánk ezt a produkciót, amelynek egy részét a Művészetek Palotájában 10 éve adott koncertünkön játszottuk utoljára.
Csak június 7-én értek rá a muzsikus kollégáim, de aznap a MOM nagyterme foglalt volt, a Kupolaterem viszont szabad. Befogadóképessége 200 fős, tehát exkluzív és családias koncert lesz. Nagy izgalommal készülök, hiszen az ország legjobb jazz-muzsikusai kísérnek, Fekete-Kovács Kornél és a Modern Art Orchestra fúvósai, zongorán pedig Bundzik István, aki a Miskolci Bartók Béla Konzervatórium jazz-zongora tanszakvezető tanára, évek óta állandó kísérőm, egy igazi, vérbeli jazz-zenész személyében. A koncert vendége lesz az öcsém is, Illényi Csaba, aki szintén jön velem Törökországba. Nagyon készülök, körülöttem már csak jazz szól, ami egy teljesen másfajta felkészülést igényel. A jazzt nem lehet megtanulni, a jazz örök út.
És mikor találkozik újra a török közönséggel?
Törökországban június 19-én lesz a koncert. Sokan látnak engem az interneten, és nap mint nap jönnek a megkeresések, így jött az ankarai is. Magyar zenekarunk kiegészül a Bilkent Szimfonikusok 11 vonósával.
Említette, hogy a koncertet már 10 évvel ezelőtt is műsorra tűzték. Mivel bővült azóta a repertoár?
Fontos, hogy új számok is kerültek be a produkcióba, ha pedig meghallgatom a jóval korábbi felvételeimet, mindig arra jutok, hogy ezt most már másképp csinálnám. Mivel én is változom belül, a számok hangulata, tempója is másként szólal meg az évek múlásával.
Milyen érzés a testvérével együtt zenélni?
A legjobb dolog a világon. Egy tőről fakadtunk, nem kell magyarázni a zenét, csak kitesszük a kottát és játszunk ? bár koncerten fejből játszunk mindent. Csabával évek óta rendszeresen dolgozunk együtt, utóbbi időben sokat hangszerel nekem és zenét is ír, hamarosan közös lemezt is készítünk, nagyon jó partner és a humorérzéke határtalan, a vidámság amúgy az egész családra jellemző.
Hogyan zajlanak a próbák?
Fiatalkoromban, amikor csak klasszikus zenét játszottam, szabadidőmben akkor is jazzt hallgattam. A jazz számomra: a zenében kifejezhető határtalan szabadság. Fekete-Kovács Kornéllal nagyon jó a kapcsolatom, ennek a koncertnek a teljes hangszerelését ő csinálta, korábban mentorom is volt. Bundzik István pedig egy zseniális zongorista, klasszikus és jazz műfajban egyaránt, akivel duóban sokszor lépünk fel, és a játékstílusa hihetetlenül inspirálóan hat rám. Néha úgy is játszunk, hogy nem beszélünk meg előre semmit, csak egymásra hangolódunk és ezekből mindig fantasztikus, improvizációk születnek.
Tervezik máshol is bemutatni a koncertet?
Egyelőre még csak tervek vannak, de amikor összeáll egy produkció, akkor akarva-akaratlanul is jönnek a lehetőségek. A hallgatóság, a koncertszervezők részéről, és saját magunk felől is megnyílnak ezek a láthatatlan kapuk. Jól összeszokott produkciónak mindig van folytatása, melynek most a Kupolateremben lesz az első állomása.
Milyen koncertekre készül még a nyáron, jelenleg min dolgozik?