A szakmai díjakat a Látványtér 2016 címmel megrendezett kiállítás január 5-ei finisszázsán adták át a FUGA ? Budapesti Építészeti Központban. Csanádi Judit díszlettervező, a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora a díjakat átadva elmondta: hetedik alkalommal rendezik meg a Látványtér című tárlatot. A kiállítás a szakma óriási ünnepe, az, hogy évente megvalósul, a következő generációk számára is fontos ? mondta, kiemelve: a díjakat szakmai szavazás alapján ítélik oda, maguk a tervezők szavazzák meg, hogy melyik alkotást tartják az adott évben a legjobbnak. A tárlat finisszázsán átadott díjakat az előző év díjazottjai készítették: Orosz Klaudia bábtervező és Khell Zolt díszlettervező.
A látvány-, díszlet- és jelmeztervezők munkáiból válogatást adó tárlat az elmúlt színházi évad mintegy száz pályaművét mutatja be, a FUGA ? Budapesti Építészeti Központban január 8-ig tekinthető meg.
Nagy Fruzsina a Trafó ? Kortárs Művészetek Házában bemutatott Tabu kollekció című előadás jelmezeiért nyerte el a díjat. Bagossy Levente a Pécsi Nemzeti Színház két előadása, a Boldogtalanok és A vágy villamosa című darabok díszletéért kapta az elismerést.
Khell Csörsz A bolygó hollandi című, a Szegedi Szabadtéri Játékokon bemutatott előadás és a Vígszínház A Pál utcai fiúk című produkciója díszletéért vehette át a díjat. Csanádi Judit arról beszélt, hogy a színpadi látványtervező szakmának a magyar kritikai irodalomban nem alakult ki a szóhasználata. A színházi kritikákban jórészt az a látványelem szerepel, amely jól szolgálta az előadás céljait, ízléses. A kiállítás alkalmat teremt a színpadi látványtervező szakma tagjainak, hogy egymás munkáiról képet alkossanak. Az évente megrendezett esemény által követhetik a kortárs művészek alkotómunkáját. Az, hogy a tagság értékeli a kiállított műveket, nem külső grémium osztja a díjakat, hanem maga a szakma, olyan belső megbecsülés, amely pótolhatatlan ? mondta.
A magyar látvány-, díszlet- és jelmeztervező művészek reprezentatív szakmai kiállítása gazdag és igényes válogatás az elmúlt színházi évad színpadi vizuális alkotásaiból. A kiállításon látvány-, díszlet- és jelmezterv, makett, előadásfotó, videofelvétel, filmrészlet, valamint bábok, maszkok, elkészült jelmezek és még sok más meghatározó látványelem, jellegzetes tárgy, bútor, kellék és installáció látható. A tárlat átfogó és színes képet nyújt a kortárs magyar színház képző- és iparművészeti aspektusáról, vizuális kísérleteiről és divatos trendjeiről.
A Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete (MAOE) és a Magyar Látvány-, Díszlet- és Jelmeztervező Művészek Társasága (MALÁT) szakmai kiállítása december 9-én nyílt meg, a tárlat kurátora Balla Ildikó. A tervek szerint a kiállítás anyaga a szegedi REÖK-ben májusban újra látható lesz.
Forrás: MTI
Fotó: Sóharóza Facebook-oldala/Vígszínház