A Biblia szerint Jónást egy cet falta fel, "és volt Jónás a hal belsejében három napot és három éjjelt. Jónás könyve egyike a Szentírás prófétai könyveinek, amely mind a zsidó, mind a keresztény kánonban a Kispróféták közé tartozik.
A sírhelyet ? amely Kelet-Jeruzsálemben (Kelet-Talpiot), egy lakóépület alatt két méterre a földben van ? 1981-ben tárták fel, de azonnal visszatemették, miután ortodox zsidók egy csoportja kikelt a feltárás ellen. Két évtizeddel később végül egy kutatócsoport engedélyt kapott arra, hogy belépjen az i.sz. 70-ra datált sírba.
A charlotte-i Észak-karolinai Egyetem kutatója, James Tabor és kollégái inkább a felszínen maradtak, s egy távirányítással működtetett robottal vizsgálták meg a sírt. A képekről írt elemzésük február végén, a The Bible and Interpretation című folyóiratban jelent meg, az izraeli kutatók által közölt fordítást azonban még nem publikálták.
Az egyik osszuáriumon egy felirat van, rajta "az isteni Jahve", a másikon pedig egy hal, szájában egy figurával ? ez lenne Jónás. Ha valóban jól értelmezik az ábrázolást, akkor ez lehet a keresztény művészet legkorábbi műalkotása ? közölték a tudósok. Hasonló Jónás-ábrázolást már többet is találtak, a későbbi évszázadokban élt keresztény közösségek körében ugyanis igen gyakori volt ez a fajta kifejezésmód.
A hal szájában látható pálcika egy sorként is értelmezhető ? jutott a következtetésre James Charlesworth, a Princeton Egyetem kutatója. A sor négy betűből áll, a "YONAH" pedig egyértelműen Jónásra utal, amit a kutatáshoz felkért két izraeli kutató is megerősített.