A nyitóelőadás a nagyváradi Szigligeti Színház játéka Tersánszky Józsi Jenő Kakuk Marci című darabjával, Gothár Péter rendezésében. A 130 éve Nagybányán született szerző ó pikareszk regényében, a Kakuk Marciban talán önmaga bohémságát, szédült vágyait is kiteljesíthette, hiszen soha nem tett le arról az álmáról, hogy egyszer artistaként, hangszervirtuózként vagy éppen feltalálóként váljon világhírűvé. Az előadás a koldusok, csavargók, hülyék, sárlakók világába vezeti el a nézőt, ahol Kakuk Marci kalandos és humoros fordulatokban bővelkedő útja az alkalmi munkáktól, de inkább a munkakerüléstől a bonyolult szerelmi ügyekhez vezet; ahol, a századforduló merev erkölcsi rendje ellenére e szeretetre méltó hős mindig és minden körülmények között feltalálja magát.
Április 11-én, csütörtökön két előadás lesz. Székelyudvarhelyről Tomcsa Sándor fanyar humorral megrajzolt történetét, a Műtétet hozza el a Tomcsa Sándor Színház társulata. A dráma főhőse, dr. Ember László úgy lép túl a kispolgári világon és a magányon, hogy kitalál magának egy családot, amelyben boldog. Nem csapja be magát, hanem tudatosan épít egy másik valóságot, amelyben megélheti a boldogságot. A két párhuzamos realitás összecsúszni látszik, amikor Flambó, az álnyomozásba menekülő szomszéd úgy dönt, ?műtétet? hajt végre barátján. Flambó jóvoltából dr. Ember László életében megjelenik a nő, a képzeletből valóságba átlépő feleség, hogy nem létező szerelmükkel együtt harcoljanak a kiüresedettség, létbe vetettség ellen. A darab rendezője Zakariás Zalán.
Az Arizona Stúdióban a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának és a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház társulatának közös produkciója mutatkozik be Jordi Galcerán Burundanga, avagy a maszk, a baszk meg a cucc címmel Csábi Anna rendezésében.
"Nem tudtam róla, és kész. Honnan kellett volna tudnom, ha egyszer nem mondta? Manel egy irodában dolgozik, számítógépeket javít, az anyja egy asszonykórusban énekel, ő szombatonként teremfocizik, szerinted ilyen egy terrorista élete?"
A kortárs katalán drámaíró és műfordító, a többszörösen díjazott A Grönholm-módszer szerzőjének színművei valós időben, egyetlen helyszínen játszódnak, lehengerlő humorral, miközben társadalmi kérdéseket is felvetnek.
Az Esterházy Péter műveinek felhasználásával készült Kis Magyar Pornográfia 12-én kerül színre az Újvidéki Színház előadásában. Kötelességünk-e vállalni a felelősséget elődeink vétkei miatt? Nevezhetők-e véteknek az ő cselekedeteik egy olyan korban, amikor a puszta túlélés és megmaradás a tét? Vajon a megtisztuláshoz vezető út megbocsátással van kikövezve? Ilyen kérdéseket vet fel az előadás, melyet színpadra alkalmazott és rendezett Nikita Milivojevic.
Ugyanezen a napon a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Cseh Tamás-estet tart Rajtammaradt télikabát címmel, amely Cseh Tamás és Bereményi Géza munkásságának és életfilozófiájának az életben tartására irányul.
13-án szintén egy Jordi Galcerán-mű, A Grönholm-módszer lesz látható. Az író világszerte legtöbbet játszott darabját ezúttal a kézdivásárhelyi Városi Színház hozza el Barabás Árpád rendezésében.
Szintén ezen a napon játsszák John Millington Synge ír drámaíró A nyugat hőse című klasszikus tragikomédiáját a csíkszeredai Csíki Játékszín előadásában, rendezője Visky Andrej.
Miért van szükségünk sztárokra, ikonokra, és hogyan jellemeznek ők bennünket? Milyen világ az, ahol kitalált identitást kell felvennünk ahhoz, hogy valakivé váljunk? Van-e esélye az őszinte emberi kapcsolatoknak ott, ahol az anyagi érdekek mindenek fölött állnak, és az alkohol eltorzítja az embert kívül-belül? Van-e esélye a szerelemnek?
A cselekmény Nyugaton játszódik, Írország legnyugatibb csücskében, mindentől távol. Az alkoholgőzös szereplőkkel benépesített országúti kocsmába furcsa idegen érkezik. Nemsokára mindenki legmélyebb csodálatát és tiszteletét váltja ki azzal, hogy elmeséli: kettéhasította az apja koponyáját. Ettől kezdve a tett elkövetője egyre jobban elrugaszkodik a valóságtól, hallgatósága pedig egyre többet hajlandó elhinni neki, mindaddig, amíg a kocsmaajtón be nem lép egy másik idegen.
A szemlét április 14-én, vasárnap 19:00 órakor a beregszászi Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház zárja Móricz Zsigmond Nem élhetek muzsikaszó nélkül című klasszikusával. Az előadás zenéjét a kárpátaljai születésű Pál István Szalonna Útravaló című albumának anyaga szolgáltatja. A koreográfiák autentikus néptáncra épülnek. Az előadás rendezője Katkó Ferenc.
Forrás és további információk: thalia.hu