Neil Simon pompás vígjátékát egykor Oscar-díjas világhírességek vitték sikerre, köztük Robert Redford és Jane Fonda. Ez a feladat most a kaposvári hírességekre vár: a karót nyelt ügyvédet Hüse Csaba, sugárzóan szép és varázslatosan zűrzavaros feleségét az egyetemista Tenki Dalma, a folyton aggodalmaskodó mamát Takács Katalin, a neki is udvarló szomszédot Gyuricza István játssza. Mégis, semmi kétségünk nincs a darab vége felől: a fiatalok kibékülve csókolóznak majd, és az sem kérdéses, hogy az anya és a szomszéd egymásra találnak.
?Mindig nagyon szívhez szólóak az emberi történetek, az emberi sorsok, engem ez érdekel. Így vannak ezzel mások is, sokakat maga a sors hoz lázba, hogy beleláthatnak egy élettörténetbe, és hogy azokban magukat is felismerhetik? ? meséli a főszereplő Hüse Csaba. Gyakran ismernek például magukra házaspárok a darabban elhangzó problémák láttán, ami a színész szerint örömöt jelent a nézőknek. ?Az, hogy felismerhetik, néha ők is milyen nem normálisak, és mennyi butaságot tudnak művelni? ? mondja Hüse Csaba, miért állhatja meg a helyét a darab a budapesti Humorfesztiválon, amelynek házigazdájánál, a Thália Színházban február 25-én látható a darab.
A filmvilágot is megjárt mű az ifjú konzervatív ügyvédről és különc menyasszonyáról szól: a férj maga az egyenesség, viszont újdonsült felesége életét az örömök hajszolásának szenteli. Ahogy a mézeshetek extázisa átadja helyét az otthonteremtés valóságának egy ötemeletes, lift nélküli házban, a házasság harmóniája komikus civódásba fordul. Az anyós válaszul jámboran panaszkodik, a feljebb lakó középkorú nőcsábász flörtöl, az örömből kín lesz.
?Minden egyes szereplő színre lépése légszomjjal kezdődik. Belépését rendszeresen megelőzik a képzeletbeli lépcsőházból lemerült hangú, közeledését tudósító fújtatások, szuszogások, hördülések, életjelek. Neil Simon színpadismerő ajándéka ez a színészeknek. Még a négy főszereplőhöz csatlakozó két színészi segéderőnek is nevetést fakasztó entrét ad. Biztosítja a hatásos színre érkezést. Minél többen fuldoklanak a lépcsőmászástól, minél többször ismétlődik meg a nehézség leküzdése: annál nagyobb a komikai hatás. Ötödik emeletre tornázzák fel magukat a szereplők a lift nélküli házban. A lifthiány kellemetlen a valóságban. Kellemes a színpadon? ? írta korábban a darabról Molnár Gál Péter színikritikus. Nemcsak a darab, hanem maga az író is tetszett neki, mint írja: ?Neil Simon az irodalom felől nézve gyanús szerző. Legfőbb baja, hogy darabjai működnek. Sikeresek évtizedek óta. Elegendő ez lenézéséhez. Gondoljunk csak rá, hány elvérző becsvágyó drámaíró szellemi hullája hever színházak kézirattárának polcain, legkisebb reménye nélkül annak, hogy valaha is felújítaná bárki.?
?Nagyon jól van megírva a darab, nagyon jó a fordítás, és a színészi játékkal is sikerül egy-két örömteli pillanatot szereznünk? ? teszi hozzá Hüse Csaba, aki a Humorfesztiválon való megjelenésnek is nagyon hálás. ?Mindig nagyon jó, ha felvihetjük Budapestre az előadásainkat, ahol egészen más összetételű közönség nézi meg a darabjainkat. Máshogy reagálnak, mint a kaposvári közönség, más poénra vevők. Ráadásul külön öröm a budapesti kolléganőmnek, Takács Katalinnak, hogy a lakhelyén is bemutathatja a darabot? ? meséli az egri születésű színész. A darabot egyébként az évad elején mutatták be, és az első előadástól kezdve hatalmas közönségsiker kíséri azt ? teszi hozzá Hüse Csaba, majd bevallja, hogy neki viszont kellett idő ahhoz, hogy felvegye a ritmust. ?A darab középső részének már az első előadás során nagyon jó ritmust találtunk, de az elején és a végén kellett javítani. Persze még most is dolgozni kell a darabon, de az már biztos, hogy a budapesti közönség egy kiforrott előadást láthat.? A kérdésre, hogy mitől más egy darab például Kaposváron és Budapesten, Hüse Csaba a közönség reakcióját emeli ki. ?Nem jobban vagy rosszabbul reagálnak az egyes városokban, hanem teljesen máshogy. Ami Kaposváron nem jön be, arra Budapesten felkapják a fejüket, és fordítva? ? mondja.
Nagyon jó csapat verődött össze a próbák során, és Hüse Csaba szerint ez csak pozitív eredményt hozhat: mindig sugárzik a színpadról, ha egy színész örömmel végzi a dolgát. Ebben az előadásban összesen hatan szerepelnek, akiknek lelkesedéséért hálás a közönség. A legtöbb humorral tűzdelt előadást viszik ők ezzel a seregszemlére.
A néhány évvel ezelőtt Egerből átigazolt színésznek nem ez az első fővárosi útja a kaposváriak oldalán, a szintén a Thália Színházban megrendezett Vidéki Színházak Fesztiváljára A király beszéde című darabbal ugyancsak főszereplőként érkezett. A védett egri környezetből, ahol született, és ahol a családja, illetve a barátai is élnek, ugyan máskor is kilépett már, hiszen korábban a kecskeméti társulathoz szerződött le, mégis különösen nagy kihívást jelentett számára a kaposvári szereplések sora, nehéz volt ugyanis eleget tennie a társulat elvárásainak. ?De ha az ember dolgozik, és komolyan veszi a munkáját, akkor előbb-utóbb elfogadják? ? meséli a színész, akit tavaly már az Évad Színészének választottak meg.
Szeptember óta három bemutatón van túl Hüse Csaba, úgyhogy egy kis pihenés következik, de az se tart sokáig, mert március elején kezdik el próbálni a Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais-féle Figaro házasságát. A kaposvári színház azonban tartogat még újdonságot az évadra: két hét múlva mutatják be Barta Lajos Szerelem című darabját.
(Fotó: Csiky Gergely Színház)