Karácsonyi árverés: a neolitikumtól a kortársakig

Kultpol

Akadnak itt különlegességek, mint a neolitikumból származó (i.e. 11-8. század) csiszolt kőbalták, római edények, bizánci darabok, finoman faragott keleti elefántcsont szobrok, védett porcelán csészék, 15. századi faszobrok, arany szabadkőműves jelvények, 18-20. századi magyar festmények. Köztük a legmagasabbról, 28 millió forintról Szinyei Merse Pál Sárguló lombok című olajképe indul. Igazi gyűjtői csemege a Yoko Ono által a budapesti Bólyai utcai gyermekotthon részére felajánlott hat színes Lennon rajz, amelyekre 280 ezer forintról lehet licitálni. A másik jótékonysági árverés kedvezményezettje a Budapesti Fesztivál Zenekar, erre a célra népi bútorokat ajánlott fel egy támogató.


A négynapos aukciósorozat a régi európai és magyar mesterek műveivel kezdődik: kaphatók metszetek, rajzok, olajképek, faszobrok a 15-18. századból, tájak, mitológiai jelenetek, bibliai témák. Ritkaság, hogy egy 1500-as évek eleji fa szoborról tudjuk, ki az alkotója. Ezért is indul 3,8 millió forintról a Mattheus Krinis műhelyében készült, női szentet ábrázoló, festett, aranyozott szobor. Egy 13. századi francia mester kisméretű, remekmívű tűzaranyozott bronz Korpuszának árát 1,3 millióra becsülik. Igen szép a Szent Családot ábrázoló, háromrészes, aranyozott, ezüstözött szobor is, amelyet egy 1600-as évekbeli német szobrásznak tulajdonítanak. A firenzei reneszánsz hagyományait követte az a toszkán festő, aki a hagyományos vallásos témát naivan bájos tájképi háttérrel festette meg. A gyermek Jézus imádása című, 1510 körül keletkezett fatábla, (reneszánsz keretben) 8,5 millió forintról indul.


A 17. századvégi antwerpeni festőcsalád egyik jeles tagja, id. Jan Josef Horemans jegyzi az életkép elemeket tartalmazó Mikulásünnep című képet, amelynek kikiáltási ára 5 millió forint. Az Elegáns társaság című, az ifjabb testvérnek, Peter Jacob Horemansnak tulajdonított képre 1,7 milliótól lehet licitálni. Tátrai Vilmos, a Szépművészeti Múzeum műtörténésze szerint Tiziano Vecellio iskolájában, a 16. század közepén készült a Női képmás kutyával címet viselő fatábla, s nem zárható ki, hogy a festőfejedelem keze vonását is őrzi a kép. Kikiáltási ára 7 millió forint.
Az antwerpeni Jan van den Hoecke Rubens tanítványa volt. 1647-51 között festett Herkules válaszúton című vászna - ahogy Tátrai valószínűsíti - egy, a firenzei Uffiziben őrzött, hasonló témájú kép előképe. A most feltűnt festmény kikiáltási ára 3,8 millió. Az itáliai mestereknél tanult Johann Michael Rottmayrnak, az osztrák barokk festészet egyik legjelesebb képviselőjének József és Putifárné című, ragyogóan színes, nagyméretű vászna az aukció pompás darabja, méltán indítják 14 millió forintról.
Bőséges a választék 17-18. századi itáliai, német, osztrák, holland festők vásznaiban, kikiáltási áruk néhány százezer és 2-3 millió forint között van. A 19. századi magyar mesterektől, Barabás Miklóstól, Donáth Jánostól, a Magyarországon élő Anton Einsle udvari festőtől és ismeretlen magyar, osztrák, angol és német festőktől gazdag portrésorozat közül lehet válogatni. Ugyanebből a korszakból életképek, romantikus tájak már néhány százezer forintért is elvihetők.


Két Munkácsy festményt kínálnak. 1 millió forintért egy igen korai női arcképet, 1863-64 közötti datálással, amelyet a művész legkorábbi ismert olajképének minősít Boros Judit műtörténész. A másik Munkácsy egyetlen mitológiai témájú műve, a Léda a hattyúval. Az 1880-as évek végén készült, erotikus felhangú, virtuóz kép azonban szervesen illeszkedik Munkácsy szalonképeinek impozáns sorozatához: kikiáltási ára 7 millió forint.
Paál László 1872 körül festett, jelzett vásznát Bényi László reprodukálta Paál kötetében. A kis festmény 8,5 milliós kikiáltási árról indul. Két Mednyánszky László tájképre 4-4 millió forinttól lehet licitálni. Koszta József virágcsendélete és Vaszary János erdőrészlete egyaránt 1,6 millióról indul. A Lyka Károly gyűjteményből származó Fátylas hölgy portréja, Rippl-Rónai József munkája és 3,8 millió forint a kikiáltási ára, de egy pasztell tájképért és egy szénrajzért már 440, illetve 380 ezer forinttól harcba lehet szállni.
Scheiber Hugótól a Dunai bárkák című védett képet 5 millió forintra taksálták, a kvalitásos Padon ülő férfi olajképét 650 ezerre. 1927-ben festette Aba-Novák Vilmos a Poros falu című nagyméretű vásznat, amely mindez ideig ismeretlen helyen lappangott, a szakma is csak fotóról ismerte, noha a korszak és a művész egyik igen jelentős alkotása. Kikiáltási ára 6,5 millió forint. A székesfehérvári városháza freskójához 1939-ben készült Aba-Novák vázlatot 4 millióról indítják.
Szőnyi István nagy táblaképe, a dekoratív Kaszakalapálók egy olyan ciklus darabja, amelynek további képeit csak reprodukcióban ismerjük. A sorozat az 1937-es párizsi világkiállítás pavilonjának pannójához készült. A világos olajtemperához viszont egy rézkarc vázlat is csatlakozik. Az olajképet 8,5 millióra, a karcot 46 ezerre árazták.
A reprezentatív művészek névsora pedig egészen a kortársakig, Schéner Mihályig, Fehér Lászlóig és El Kazovszkijig folytatódik.
(Múlt-kor/MTI)