Karneváli tabudöntés Németországban

Egyéb


hitlergatyask_epa20070219086.jpg
Düsseldorf, 2007. február 19. Adolf Hitler náci német vezér karikatúrafiguráját viszi egy gondola a düsseldorfi karneválon 2007. február 19-én. A letolt nadrágú papírmaséalak fenekéből előbújó hurkán olvasható betűszó az újnáci Német Nemzetidemokrata Párt, a Nationaldemokratische Partei Deutschlands nevét jelenti. (MTI/EPA/Federico Gambarini)
(MTI/AP) - Hitler még soha nem fordult elő karneváli felvonuláson Németországban, s a figurát a düsseldorfi szervezők óvatosan egészen a menet indulásáig lepel alatt tartották.
    A karneváli Hitler-bábú barna ruhát visel, lehúzott nadrággal guggol, hátsó feléből pedig vaskos ürülékhurka tör elő, amelynek kunkorai az NPD betűket formázzák. Az alkotók ezzel az NPD-re (Nationaldemokratische Partei Deutschlands - Német Nemzeti-demokrata Párt), egy kis neonáci pártra, illetve a hitleri eszmék és a párt nézetrendszerének rokonságára kívántak célozni. A párt, pontosabban sokak által alkotmányellenesnek tartott működése és betiltása körül hosszú ideje nagy vita zajlik az országban.
 

iranielnokk_epa20070219087.jpg
Mahmúd Ahmedinezsád iráni és George W. Bush amerikai elnök karikatúrafiguráját viszi egy gondola a düsseldorfi karneválon 2007. február 19-én. Az iráni államfő hátán olvasható felirat jelentése: "A gonosz tengelye". (MTI/EPA/Federico Gambarini)
    Németország nyugati felében egy sor hagyományosan katolikus többségű nagyvárosban a hamvazószerdát megelőző hétfőn érkezik csúcspontjához a karneváli szezon: nagy felvonulásokat tartanak ezen a napon, és a tömegben kocsik is gurulnak, rajtuk hatalmas karneváli figurákkal, amelyek kigúnyolják a társadalmi és politikai élet szereplői. A felvonuláson több mint 5000 maskara és vagy 70 kocsi vett részt.
    Idén egyébként egy további Hitler-tabu is megdőlt: januárban bemutatták az első német Hitler-vígjátékot, Dany Levi Mein Führer - Die wirklich wahrste Wahrheit über Adolf Hitler (kb.: Mein Führer - Az igazán legigazibb igazság Adolf Hitlerről) című alkotását.
    Szintén idei hír, hogy újabban egyre népszerűbbek a hagyományos keresztnevek, például a Lieselotte, Otto, Siegfried, vagy éppen az Adolf. Szakértők szerint ez újabb jele annak, hogy a németek több mint 60 évvel a világháború vége után lassan megtalálják nemzeti önazonosságukat, és különösebb görcs nélkül viszonyulnak a nemzeti történelem sötét korszakaihoz is.
 
Köln sem kíméli a politikusokat
 
Kölnben még élő európai politikusokat tesznek gúny tárgyává - a kölni karneválon a német kancellár, Angela Merkel és a francia elnökjelöltek "tiszteletére" is állítottak egy-egy szobrot valamely gondolában.
 

merkelgunyk_epa20070219082.jpg
Úszódresszt visel csípőre tett kézzel Angela Merkel német kancellár gúnyfigurája a kölni karnevál egyik gondoláján. (MTI/EPA/Rolf Vennenbernd)
 

sarkozykolnk_epa20070219081.jpg
Köln, 2007. február 19. Kakasviadalt vív egymással a kölni karnevál egyik gondoláján Nicolas Sarkozy magyar származású francia belügyminiszter, a kormányzó jobboldali Népi Mozgalom Uniója (UMP) párt elnökjelöltje és fő riválisa, Ségolene Royal, a szocialisták jelöltje. (MTI/EPA/Rolf Vennenbernd)