(MTI) - A zsűri az Európa valamennyi országából döntőbe jutott 37 pályamű közül ítélte kategóriája legjobbjának az 1956-os Intézet fotóadatbázisán alapuló internetes szolgáltatást. A díjat az Európai Képzési és Kommunikációs Társaság (European Society for Education and Communication) alapította.
A fotóadatbázisban - amely a www.rev.hu/fotodb honlapon érhető el - fontos történelmi eseményekről és a hétköznapokról szóló képek egyaránt szerepelnek. Műfajai között megtalálható egyebek mellett a portré, az életkép, az utcakép, az épületkép, a tájkép, a fotóesszé, az enteriőr, a csoportkép, a csendélet és az akt is.
Lux Zoltán, az 1956-os Intézet matematikus-informatikusa a 15 ezer darabos fotóállományról elmondta: alapjait már 1996-ban lerakták, s most is folyamatosan bővül. Az adatbázist összekapcsolták az intézmény honlapjának egyéb jelenkor-történeti adattartalmaival, a fotókat pedig igyekeztek ellátni konkrét eseményekről szóló anyagokkal.
Közlése szerint a fotókat számos alkalommal magukkal a fotográfusokkal válogatták. A Magyar Nemzeti Múzeum fotóarchívumának több ezer darabos állományát is digitalizálták, és szintén feltehették a honlapra. Ezenkívül magángyűjtemények fotóit is digitalizálták.
Lux Zoltán kiemelte: iskoláknak, nonprofit szervezeteknek és tudományos célra ingyen bocsátják rendelkezésre a fotókat. Véleménye szerint a jövő útja az lehet, hogy a különböző közgyűjtemények, így könyvtárak, levéltárak dokumentumai között az átjárást megvalósítsák, és ebbe a folyamatba ők is szeretnének bekapcsolódni.