Keddtől látogatható a Holokauszt Emlékközpont állandó kiállítása

Kultpol

(MTI) - A "Jogfosztástól népirtásig - a magyar holokauszt áldozatainak emlékére" című bemutatót egyelőre bárki ingyenesen tekintheti meg - mondta sajtótájékoztatón a szervezet vezetője.

Székely Gábor hozzátette: a gyerekek számára mindenképpen ingyenes maradna a látogatás, ám gondolkodnak azon, hogy a felnőtteknek esetleg belépőt vezessenek be.

A Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány kuratóriumának elnöke kiemelte: a végső cél az, hogy senki ne kerüljön ki úgy az iskolarendszerből, hogy legalább egyszer nem járt az emlékközpontban.

Harsányi László miniszteri biztos, aki e funkciójában a holokauszt 60. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezéseket koordinálta, közölte: pénteken benyújtja lemondását e posztról, miután feladatát befejezettnek tekinti.

Molnár Judit történész, a Magyar Nemzeti Múzeumban a kiállítás létrehozására másfél éve alakult programiroda vezetője elmondta: a tárlat vezérmotívuma az állam és az állampolgár viszonya a két világháború között. A kiállítás az egykor "zsidónak minősített" magyar állampolgárok és a romák sorsát mutatja be, de nem kronologikus, ilyen értelemben nem hagyományos elrendezésben.

A tárlat anyaga öt "fázis" köré csoportosul: a jogfosztást, a kifosztást, majd a szabadságtól, az emberi méltóságtól, végül az élettől való megfosztást taglalja. A témakörök között szerepel egyebek mellett a felszabadulás és felelősségre vonás, mint ahogy megjelennek a korabeli válaszok, dilemmák is.

A feliratok, képek, filmek, eredeti dokumentumok mellett a látogatót érintőképernyős számítógépek és interaktív térképek várják; az utóbbiak a gettósítást és a deportálás folyamatát szemléltetik, de fontosabb épületeket is feltüntetnek.

A kiállítás "útvonala" a föld alatti térben indul, ahol a központi elemet öt család története jelenti. Az üvegfalon életeket jelképező vonalak futnak, amelyek az emberek sorsát érzékeltetve fokozatosan "elfogynak".

A zsinagóga az emlékezés és a gyász tere; itt mutatják be az embermentőket, és jelenítik meg a "hiányt": az eltűnt közösségeket a lerombolt templomokkal szemléltetik, a legyilkolt emberek hiányát pedig áttetsző üvegpadokon elhelyezett portrékkal jelenítik meg.

A kiállítás a karzaton zárul, ahol üvegfalakkal körülölelt meditációs teret alakítottak ki, és számítógépen elérhető adattárat találnak a látogatók.

Az érdeklődők több nyelven informáló audioguide-készüléket vehetnek igénybe, és a szórólap is háromnyelvű: magyar, angol és héber nyelven közöl tudnivalókat.

Molnár Judit kérdésre válaszolva elmondta, hogy a nyertes kivitelező pályázatában 414 millió forintos költség szerepelt, és az összeg a megvalósítás során nem változott. A programiroda működésével összefüggő kiadásokról egyelőre nem tudott nyilatkozni, mint mondta, február 28-ával történik meg az anyagok átadása.

A IX. kerületi, Páva utcai emlékközpont 2004. április 15-én nyitotta meg kapuit, azóta több időszaki kiállítást rendeztek a falai között.