Toni Morrison munkáscsaládba született az Ohio államban. Már gyerekként az irodalom vonzotta, falta a könyveket, kedvencei között volt Jane Austes és Lev Tolsztoj, édesapja, George Wofford pedig a feketék közösségéről szóló népmesékkel gazdagította lánya fantáziáját. Az akkori történetek erőteljesen megmutatkoznak Morrison írásaiban is.
A fiatal lány a Howard Egyetemre ment, ahol angol szakos bölcsész lett, majd diplomázása után a Cornell Egyetemen tanult tovább. Tehetségét és jó eredményeit bizonyítja, hogy frissdiplomásként máris tanári munkát kapott: a Texas Southern Egyetemen, majd a Howardon tartott angol irodalom órákat.
Hozzáment Harold Morrisonhoz, és két közös gyermekük született, pár év múlva azonban elváltak, és Toni New Yorkba költözött, ahol munkafüzeteket szerkesztett, és Random House Kiadóház munkatársaként próbálta előmozdítani az afro-amerikai irodalmat. Próbálkozásai sikerrel jártak: több írót az ő munkája révén ismerhettek meg az amerikai olvasók.
Közben maga is írt ? már a Howard óta, ahol egy irodalmi csoport tagja volt. Itt született az a novellája, amelyből később megjelent a Nagyonkék című könyve. Az amerikai feketék világáról szóló művei nagy sikert arattak ? mind a kritika, mind az olvasóközönség felfigyelt rájuk. Több elismerést is kapott: 1988-ban Pulitzer-díjat, 1993-ban Nobel-díjat. Rabszolgalelkek című regényéből Jonathan Demme filmet forgatott, a 2000-res években pedig fiával, Slade Morrisonnal a gyerekirodalom felé kacsingatott, több könyvet is megjelentettek, és 2008-ban Grammy-díjra jelölték a legjobb gyerekeknek szóló mesealbumért.
A kedves
A kedves című alkotásának főhőse egy büszke és önálló gondolkodású asszony, aki szökött rabszolga és az anyaság megtestesítője. Csak negyedik gyermeke születése után jut osztályrészéül egy csöppnyi boldogság, összesen huszonnyolc nap. Számára a jövő értelme abban áll, hogy féken tartsa a múltat, miközben iszonyatos erőfeszítéssel igyekszik megmenteni gyermekeit a fizikai és érzelmi megpróbáltatásoktól. Megtörtént esemény, egy hatalmas vihart kavaró gyilkosság lobbantotta lángra a Nobel-díjas amerikai írónő képzeletét. Műve egyrészt történelmi regény sokszereplős sorsábrázolással, másrészt lélegzetelállítóan igaz kísértethistória ? mert az igazság teljes feltárása során egymás mellé kell kerülnie a fantáziának, a valóságnak és a lehetségesnek.
Nagyonkék
A Nagyonkék főhőse egy tizenegy éves fekete kislány, aki azért imádkozik, hogy kék szeme legyen, és ő is éppolyan szép és szeretetre méltó lehessen, mint a sok-sok szőke, kék szemű, filmvászonra illő fehér amerikai kislány. A szeretetről, szeretethiányról, fájdalomról, félelemről és magányról szól a mű. Arról, hogyan lesz tragédia abból, ha egy vágy beteljesül.
Forrás: Wikipedia, irodalmiradio.hu, moly.hu
Fotó: Wikipedia