Képek a sötétben - KŐ FERENC

 
- A képek kiváló rajzkészségről tanúskodnak, a festésmód és olykor a témaválasztás Gyémánt László festészetét idézi. Véletlen, vagy tudatos ez a kapcsolat?
- Az érettségi után Gyémánt László Óbudai Festőiskolájában tanultam három évig, amit Urbán Györggyel együtt vezetett. Felvételivel lehetett bekerülni, abban az évben egy ifj. Hans Holbein kép másolatának elkészítése és egy ugyanebben a stílusban festett önarckép volt a feladat. Három évet töltöttem itt, ekkor megszűnt az iskola. Szerettem volna a Képzőművészeti Főiskolán folytatni a tanulmányaimat, de oda nem vettek fel, mert ekkor már érezhető volt munkáimon Gyémánt László hatása.
- Képein egyidejűen van jelen a klasszikus festészet és a modernizmus hatása. A reneszánsz szellemiségtől hogyan jutott el napjaink technikai, tematikai kérdéseihez?
- A bibliai témáktól kezdve napjaink modernizált világának megjelenítéséig sok minden foglalkoztat. Mintegy öt éve találtam rá ennek a speciális fénynek és festéknek a hagyományos akril festékkel történő együttes alkalmazására. Az UV festéket már ismertem korábban is, hiszen ez egy művészellátó boltokban is kapható akril típusú festékfajta. Az ötlet, hogy nappali fényben láthatatlan képet fessek, sokáig érlelődött bennem. Évekig tartó kísérletezéssel jöttem rá a megoldásra. Hogy hogyan készülnek a képek, az szakmai titok, de annyit elárulhatok, hogy az alsó réteget - amit én éjszakai képnek nevezek - sötétben, UV fény mellett festem.
 

- Gyakran alkalmaz montázs kompozíciót. Fényképek, szövegrészletek szerepelnek a képeken. Ezek technikailag is montázsok?

- A képeimen minden részlet, beleértve a "fényképeket" és a kézírást is, festékkel illetve festéssel van megjelenítve.
- Festészetében keveredik a fotónaturalista ábrázolás a gesztussal, de mivel itt egy kép valójában két kép, a művek a konceptuális festészettel is rokoníthatók, hiszen a felső és alsó képeket közös gondolat köti össze. Vannak egyértelmű kapcsolódások, mint a "Jazz" és a "Virtuózok" című képeken, és vannak talán nem mindenki számára ismert találkozási pontok, egy-egy híres ember rejtett arcképével. Kiket idézett meg?
- A "Csodabogarak" című kép autói alatt Hitler és Ferdinand Porsche látható, a bogárhátú két megteremtőjének az arcképe. A "Zsuzsanna a fürdőben" alatt Faludy György és egy képzeletbeli szakállas bibliai arc, az "Állatok világa" tigrisportréja alatt a sorozat szerkesztője, Brehm található.
- Egy kiállításon hogyan lehet megoldani, hogy a képek mindkét rétegét megnézhessék a látogatók?
- Mivel a képek UV-s, azaz éjszakai nézetét kizárólag sötétben, UV fény mellett lehet látni, a kiállítótermet is be kellett sötétíteni. A képek keretére ráerősítettünk egy olyan egyedi tervezésű lámpát, amiben halogén és UV fénycső is található, s a két funkció kapcsolóval váltogatható.