(MTI) - A februárig látogatható, Történet a szabadságról című tárlat az Európai Bizottság bukaresti kirendeltségének felkérésére és támogatásával készült. A magyarországi történész korabeli fényképek és újságcikkek segítségével idézi fel a kelet-közép-európai országokban 20 évvel ezelőtt történt rendszerváltás kulcsfontosságú eseményeit.
A fotók Horváth Ernő, Szilágyi Lenke, Pataky Zsolt, Zachár Ottó, Müller Judit, Martin Marencin, Harald Hauswald munkáját dicsérik. A kiállítás létrehozásában partnerként közreműködött a lengyel Karta Alapítvány, az Észt Filmarchívum, a Nyílt Társadalomért Alapítvány (OSA), a berlini Ostkreuz Agentur Fotografen, valamint a Magyar Tudományos Akadémia Politikatudományok Intézete.
A történész elmondta: a kiállított anyag nemcsak a romániai rendszerváltásnak kíván emléket állítani, hanem Kelet-Közép-Európa többi államában a szabadságért vívott harc főbb eseményeit dokumentálja.
A történész azt vallja, hogy a rendszerváltás eseményeit nem lehet bemutatni csak egy ország eseményeire összpontosítva, hiszen az folyamat volt, amelynek legfőbb mozzanatai közé tartozik például az 1956-os magyarországi forradalom és az 1968-as csehszlovákiai diáktüntetés is. "A kelet-közép-európai kommunista diktatúrák olyanok voltak, mint egy nagy talapzat, amely nem tudta elkerülni összeomlását, miután megjelentek rajta az első repedések" - mondta a történész.
A kiállítás a téma tartalmi feldolgozásával, de a bemutatott anyag térbeli elhelyezésével is a kommunista diktatúrák dominószerű összeomlását érzékelteti. A szabadság eszméje köré font tárlat Berlinnek a szovjet hadsereg általi elfoglalásával kezdődik, az 1953-as berlini munkástüntetéssel, az 1956-os magyar forradalommal, az 1968-as prágai megmozdulással, a lengyel Szolidaritás tíz éven át tartó ellenállásával folytatódik, majd a berlini fal lebontásával, Nagy Imre újratemetésével, a temesvári felkeléssel és a Balti államokban történt változásokkal ér véget.
A kiállítás egy nemzetközi sajtógyűjteményt is magában foglal, amely Nicolae Ceausescu volt román kommunista diktátor embertelen rezsimjének alapvető emberi jogokat sértő intézkedéseit dokumentálja a korabeli nyugati sajtó tükrében.