Képhamisítókkal nyitott a miskolci múzeum

Kultpol

Némedi Varga Zoltán, az intézmény vezetője felidézte: tavaly októberben zárt be a múzeum Papszeren lévő kiállítási épülete, amely az elektromos vezetékek teljes felújítását, illetve a belső festési munkák elvégzését követően nyílhatott meg ismét. Az intézmény állandó kiállításait a felújítás idejére lebontották, újjáépítésükig időszaki kiállításokkal várták az érdeklődőket.

A képhamisítás világa - hamisítványok a Herman Ottó Múzeum képzőművészeti gyűjteményéből című tárlat egy különleges, rendhagyó festészeti kiállítás, ugyanis híres festők nevével jelzett hamisítványokat láthat a közönség - hangsúlyozta Némedi Varga Zoltán. Mint mondta, a tárlatot információs blokkok kísérik, amelyek segítenek választ találni olyan kérdésekre, hogy például miféle trükkök lapulnak a hamisítók tarsolyában, milyen részletekre érdemes odafigyelni egy jó nevű festőnek tulajdonított kép megvétele előtt, vagy hogy mi mindenről "beszélhet" egy festmény hátoldala.

A Víz előtti régészet című kiállítás a 2004-2007 között lefolytatott régészeti munkálatok eredményeit tárja a látogató elé. A leletanyag tartalmazza a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei cigándi árvízi tározó építése kapcsán feltárt tárgyi emlékeket, egyebek mellett a bronzkor, a vaskor és az Árpád-kor idejéből. Némedi Varga Zoltán felhívta a figyelmet arra, hogy a Herman Ottó Múzeum és annak kiállítási épülete is bekapcsolódott a miskolci Kocsonyafesztivál eseménysorozatába.

A múzeumi programok során az érdeklődők megismerhették a tavaly nyáron megtalált, csaknem nyolcmillió éves mocsárciprusok történetét. A vállalkozó kedvűek pedig egy interaktív játék keretében akár saját "képhamisítványt" is készíthetnek: kipróbálhatják, milyen ügyesen tudnak másolatot készíteni papír és ceruza segítségével egy Munkácsy-hamisítványról - mutatott rá Némedi Varga Zoltán, megjegyezve, hogy a legjobban sikerült alkotások készítői értékes múzeumi ajándékokat kapnak.

(Múlt-kor/MTI)