mednyanszky_laszlo-domboldal.jpg
Mednyánszky László: Domboldal
 
(MTI) Két évvel ezelőtt nagy sikert aratott a Virág Judit Galéria A 121 legszebb magyar festmény című tárlata, ennek mintájára a két tulajdonos, Virág Judit és Törő István ezúttal az 1919-ben elhunyt Mednyánszky László képeiből válogat.
   
Az október 29. és november 27. között látogatható kiállítás anyaga nagy hazai és külföldi közintézményektől ? mások mellett a Magyar Nemzeti Galériából, a Szlovák Nemzeti Galériából vagy a debreceni Déry Múzeumból ?, valamint jelentős magángyűjteményekből származik.
   
Mint a Mednyánszky-tárlat címe is sugallja, az anyag vállaltan szubjektív, Virág Judit és Törő István ízlését tükrözi. "Más egy festői életmű múzeumi és galériás megközelítése. Míg egy múzeumi életmű-kiállításon szerepelnie kell a korai zsengéknek vagy vázlatoknak is, addig mi arra törekedtünk, hogy a monografikus megközelítés helyett csak a művész ?legjobb arcát? mutassuk meg" ? fogalmazott Törő István.
   

mednyanszky_laszlo-tren.jpg
Mednyánszky László: Trén
 
Mint a tulajdonosok elmondták, a Virág Judit Galéria összefoglaló albumot is megjelentet a tárlat anyagából, melyben a 121 festmény mellett Mednyánszky-fotók, korabeli sajtókritikák, valamint a művész naplójegyzetei, levelei is helyet kapnak majd.
   
Virág Judit a galéria új, októbertől bevezetendő árverezési rendszeréről is beszámolt. Az úgynevezett becsértékes szisztéma lényege, hogy a kikiáltási ár helyett az aukciós katalógusban egy, az aukciósház által becsült árat tüntetnek fel mind az eladót, mind a vásárlót segítendő. Emellett indokolt esetben és reális értékkel számolva bizonyos munkáknál egy (titkos) limitárat is megállapítanak majd, ha a legmagasabb licit ezt nem éri el, a műtárgy eladatlan marad az aukción ? tette hozzá Virág Judit. Mint hangsúlyozta, az új árverezési rendszer várakozásaik szerint tisztább, átláthatóbb aukciós gyakorlathoz vezet majd, idő kell azonban, hogy mind az eladók, mind a vásárlók hozzászokjanak. Ezért az aukciósház október 16-i árverésének katalógusában a becsült árak mellett még a kikiáltási árat is feltüntetik.
   

harryhall.jpg
Harry Hall: Kincsem
 
Törő István az októberi aukció egyik legizgalmasabb műtárgyáról is szót ejtett: elmondása szerint Harry Hall lóportéja a 19. század óta felülmúlhatatlan magyar kancáról készült egyetlen festmény. "Noha az ismert angol sportfestő lóportréi is egészen jó árakat érnek el külföldi aukciókon, ez a kép elsősorban az ábrázolt telivér, Kincsem miatt fontos. Itt nem egyszerűen egy festményt, hanem egy mítosz egyedi relikviáját fogjuk eladni" ? jegyezte meg a szakember, hozzátéve: a műtárgy becsértékét 7-10 millió forintban, kikiáltási árát 4 millióban állapították meg. A kép egy magángyűjtő tulajdona, korábban a Magyar Mezőgazdasági Múzeum kiállításán ismerhette meg a közönség.