4M a Duna partján

Egyéb

Várhatóan 2004-re épül fel Dél-Pesten a Nemzeti Színház szomszédságában kialakítandó millenniumi városközpont, benne az Állami Népi Együttesnek majdan helyet adó Hagyományok Házával, a Nemzeti Filharmonikusok új otthonául szolgáló nemzeti koncerteremmel, és a Modern Magyar Művészeti Múzeum épületével. Legalábbis amint arról a Teraszt a Nemzeti Kulturális Örökég Minisztériumának (NKÖM) Sajtóosztályán tájékoztatták: a jelenlegi kormány mindenképpen felépítteti a kulturális tümböt, egyebek között a múzeumot, illetve nyár végéig művészetörténészek segítségével kialakítják a leendő intézmény koncepcióját is. Mert ez eddig nem volt teljesen tisztázott.

A Görgey Gábor kulturális miniszter vezette kabinet nyitott arra, hogy az eddigieket újragondolva prekoncepció nélkül foglalkozzon az üggyel - felelte érdelődésünkre Bereczky Lóránt, a Magyar Nemzeti Galéria igazgatója. A polgári kormány eredeti elképzelései szerint a múzeum gerincét a Vasilescu-gyűjtemény illetve a Magyar Nemzeti Galéria raktáron lévő anyaga alkotta volna.
Mint ismeretes, a román származású Vasilescu János műgyűjtő 2001. júniusában adományozta a magyar államnak a hozzávetóleg 400 darabból álló, páratlan kollekcióját. Az 1960-as évektől kezdve gazdagította gyűjteményét, amelyet a szakértők Magyarország egyik legértékesebb magángyűjteményeként aposztrofálnak. A kollekcióban többek között Ország Lili (Fotók: Kislány a fal előtt, Aranyváros II.), Gyarmathy Tihamér, Hencze Tamás, Moholy-Nagy László, Szőnyi István és Mattis Teutsch János alkotásai szerepelnek. Ám a nagylelkű felajánlás után közvetlenül ifjabb Vasilescu János örökösödési pert indított édesapja ellen, mert az anyai örökség neki járó részét nem kapta meg a gyűjteményből. A Legfelsőbb Bíróság (LB) idén márciusban hatályon kívül helyezte az elsőfokú testület tavaly decemberi ítéletét, amely az ügyben ifjabb Vasilescu János javára döntött. A LB újabb eljárásra kötelezte a fővárosi bíróságot, a teljesen új alapokról induló per októberben kezdődik- tájékoztatta a Teraszt Kolozsvári Mariann művészettörténész.

Mint mondta, több probléma is nehezíti a gyűjtemény egészének rendezését. A műkincsek egy részét pedig a bírósági végrehajtók állítólag egy Budakeszin található alig pár négyzetméteres raktárban helyezték el, ám erről nincs meggyőződve Kolozsvári Mariann, aki mint elmondta nem tudják hol van a mintegy 100 festmény. Sajnálatos, hogy egy családi konfliktus befolyásolja a különleges gyűjtemény sorsát, de a végrehajtók sem jártak el jogszerűen, amikor zár alá vették a képeket, mert közöttük olyanok is vannak, amelyeket még a 70-es 80-as években védetté nyilvánítottak. Az eljárás során tehát igazságügyi szakértőt is be kellett volna vonni a munkába. Mivel védett festményekről van szó, ez a visszaaszerzési eljárást bonyolítja. A KÖH szorgalmazta azt is, hogy, megtekinthessék a tárolás helyszínén, milyen körülmények között helyezték el a műalkotásokat, ám csak a "láthatásról" volt szó - más helyen. A vizsgálat során egy-két kép esetében merült fel, hogy esetleg a tárolás, szállítás folyamán megsérült volna - jegyezte meg Kolozsvári Mariann. Mindeközben a Kulturális Örökség Hivatala (KÖH) kezdeményezte a több száz millió forintot érő gyűjtemény egészének ideiglenes védelmét, amely márciustól az örökségvédelmi törvény értelemében ténylegesen védetté vált. A bíróság a per hatálya alól felmentette a mintegy 100 képet is, mert ifjabb Vasilescu János a festmények nagy részét jogtalanul követelte - fűzte hozzá a művészettörténész.
A szakma véleménye szerint egyébként egy modern gyűjteményre nem lehet alapozni egy új intézményt. Természetesen helyet kell biztosítani egy magángyűjteménynek is, de a nézőpontok nagyon megosztottak azzal kapcsolatban is, hogy a 20. század az 1900-as évektől az 1980-as évekig tartson-e, és hogy kortárs művek is helyet kapjanak-e az épületben.
A polgári kormány a millenniumi városrész kialakítására 54 milliárd forintot szánt, a komplexum kivitetezője a TriGránit csoporthoz tartozó Duna Sétány Székház Kft., amely munkáját a Zoboki, Demeter és Társaik Építésziroda tervei alapján végzi majd. A Modern Magyar Művészeti Múzeum a legkorszerűbb lesz a hazai intézmények sorában, tekintve, hogy külföldi szakembereket is bevontak a tervezés folyamatába. Mivel az előző kormány által kiírt igazgatói pályázatra senki nem jelentkezett, újabb pályázatot hírdet meg a jelenlegi kabinet, azonban ez őszig várat magára - mondták a NKÖM Sajtóosztályán.