(MTI) A testület döntésének értelmében a baranyai megyeszékhely vagyonkezelőjén, a Pécs Holding Zrt.-n keresztül gondoskodik a Zsolnay eddigi kisebbségi tulajdonosának számító, a Közgép Zrt. tulajdonában lévő Manufaktúra-Befektető Kft.-vel a részvények átadásáról.
A közgyűlés a polgármestert és a Pécs Holding Zrt. vezérigazgatóját arra kérte fel, hogy a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. további működésének biztosítása céljából tárgyalásokat folytasson az állam illetékes szerveivel, illetve újabb potenciális befektetőkkel, és gondoskodjanak egy újabb befektetői pályázat, illetve az állami szerepvállalás jogi formájának előkészítéséről.
Arról is döntött a testület, hogy a Zsolnay további működésének biztosítása céljából a polgármester és a Pécs Holding az állami szerepvállalás lehetőségével összefüggésben vizsgáltassa meg a manufaktúra nonprofit társasági formára áttérésének esetleges előnyeit.
A Közgép Zrt. július elején közölte, hogy miután 400 millió forintot fordított a Zsolnay Porcelánmanufaktúra megmentésére, jelképes összegért, 1 forintért eladja a gyárban szerzett részesedését Pécs városának. Hangsúlyozták: nem üzleti céllal, hanem a Zsolnay örökségének megőrzéséért fektetett a manufaktúrába a cég. Ennek ellenére ? megfogalmazásuk szerint ? "alaptalan, nemtelen és durva politikai és médiatámadások kereszttüzébe" kerültek pécsi szerepvállalásuk óta. Az építőipari vállalat nem tart igényt a manufaktúrába eddig invesztált pénzére ? közölték.
Az akkori közlemény emlékeztet: a Közgép Építő- és Fémszerkezetgyártó Zrt. 2011 májusában vásárolta meg a Manufaktúra Befektető Kft.-t, és ezzel közvetve a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. kisebbségi részesedését. A cég közölése szerint elsődleges szándékuk a Zsolnay egyedülálló örökségének megmentése, a magyar értékek és a munkahelyek megőrzése volt.
A porcelánmanufaktúra átvilágítása során ugyanakkor kiderült, hogy a gyár a vártnál is súlyosabb helyzetben van. 2011-ben története egyik legnehezebb évét zárta, nettó árbevétele 2010-hez képest több mint negyedével, csaknem 300 millió forinttal csökkent, és 282 millió forint veszteséget termelt. A Közgép szerint a megváltozott körülmények között teljes működésimodell-váltásra van szükség a porcelánmanufaktúrában, hogy a piaci tevékenység helyett a fenntartható értékmegőrzés kerüljön előtérbe.
A pécsi polgármesteri kabinetiroda a Közgép bejelentését követően közleményben jelezte: a városvezetés elfogadja a Közgép Zrt. ajánlatát. Hangsúlyozták: a városvezetés célja továbbra is az, hogy biztonságban tudja Pécs egyik legfontosabb jelképét, a Zsolnay manufaktúrát és dolgozóit. "Ezért kezdeményezni fogjuk a magyar kormánynál, hogy e nagyhírű gyár állami fenntartásba kerüljön, hiszen ez nemcsak Pécs, hanem Magyarország érdeke is" ? húzták alá.