Amrita Sher-Gil magyar-indiai festőnő munkáiból könyv Indiában

Képző

A könyv Salman Rushdie, a világhírű indiai író előszavával látott napvilágot és kedden mutatták be az újdelhi Modern Művészetek Nemzeti Galériájában, valamint a Delhi Magyar Tájékoztatási és Kulturális Központban.
   
Lázár Imre, a delhi magyar intézet igazgatója elmondta: a kétkötetes munkát - amely a művész valamennyi fennmaradt levelét és írását tartalmazza - Vivan Sundaram festőművész, Sher-Gil unokaöccse szerkesztette és látta el jegyzetekkel. Az eredetileg többségében magyar nyelvű írásokat a magyar születésű Shobha Nehru, Köves Margit, a delhi egyetem magyar tanára, valamint Lázár Imre intézetigazgató fordította angolra.
   
A gazdagon illusztrált kötet a festőművésznő 147 alkotásának színes reprodukcióját, valamint több száz fotót és a levelek nagy részének facsimiléjét is tartalmazza - tette hozzá az igazgató.
   

amritasher-gil_menyasszonyoltoztetes_1937_by_wikipedia_org.jpg
 Amrita Sher-Gil: Mennyasszony öltöztetés (1937)

Amrita Sher-Gil Budapesten született, anyja magyar, Baktay Ervin híres keletkutató nővére, apja pedig szikh arisztokrata volt. Művészeti iskoláit Párizsban végezte, majd férjével, a magyar Egán Viktorral Indiában telepedett le. Indiában a XX. század egyik legnagyobb festőjeként tisztelik. Sher-Gil festészeti stílusa egyedi módon ötvözi az európai posztimpresszionizmus, mindenekelőtt Cézanne, Gauguin, Modigliani, és az indiai festészet képi világát. Magyarországon 2001-ben az Ernst Múzeumban rendezték meg Amrita Sher-Gil gyűjteményes kiállítását - emlékeztetett Lázár Imre.

   
A Modern Művészetek Nemzeti Galériájában a könyv szerkesztője és az indiai kulturális minisztérium államtitkára mutatta be az Önarckép levelekben és írásokban című kötetet, a magyar intézetben többek között magyar, francia és angol nyelven hangzottak el részletek Amrita Sher-Gil leveleiből. A könyvbemutató eseményein az indiai kulturális és művészeti élet számos ismert személyisége vett részt.