Art on Lake: szobor a technikáról és a szegregációról

Képző

 
(MTI) - A magyar EU-elnökség kiemelt kulturális programjaként tizennégy európai ország huszonöt alkotójának műveit mutatják be május 24. és szeptember 4. között a felújított Városligeti-tavon tartandó víziszobor-kiállításon.
    
Az alkotók ezekben a napokban szerelik össze szobraikat a tó fenekén. Közöttük van Paul Segers fiatal holland szobrász, aki első látásra nehezen beazonosítható, de azonnal fenyegető, harcászati alkalmazást sugalló objektumának - egy tutajra szerelt leszállópályának, ablaktalan kabinnak és antennának - összeállítását megszakítva nyilatkozott.
    
"A szobor ötletéhez vezető alapélményt egy erődszerűen elkülönített, vizesárokkal körülvett szupergazdag lakónegyed adta, melyre egy középkori holland kisvárosban bukkantam. Rendkívül abszurdnak találtam a helyzetet, hiszen semmilyen reális veszély nem fenyegette az ott lakókat, körülöttük csak a békés holland vidék terült el. Ekkor fogalmazódott meg bennem ennek a tutajnak az elkészítése, melyet a helyiek talán védelmi eszköznek szánhatnának, ugyanakkor akaratukon kívül ostromeszköz is válhatna belőle" - magyarázta a művész.
    
"Egyrészt tehát az egyre szaporodó hasonló elitnegyedek abszurditása és az irántuk való ellenérzésem szülte a művet, másrészt a technológiai eszközök kettős, védelmi és fenyegető funkcióján való töprengés. Hiszen képzeljünk el például egy megfigyelő kamerákkal teletömött utcát. Lehet, hogy alapvetően semmi veszélyes nincs ott, én mégis inkább elkerülöm, mert magukat a kamerákat érzem fenyegetőnek. Azt látom, hogy a rendszerint ártalmatlan fogyasztási cikként eladott technológiai készülékek szinte kivétel nélkül a kontroll eszközeivé is válnak. Ne feledjük, hogy ezek általában először katonai vagy űrkutatási fejlesztések, és csak később szivárognak át a civil használatba" - ecsetelte Paul Segers.
    
A ZFU-05 című alkotás mellett a látogatók további több mint húsz művet - többek között úszó kerteket, egy rajzfilmfigurák darabjaiból álló szigetcsoportot és egy vízből kiágaskodó lovat - csónakázhatnak majd körül a Szépművészeti Múzeum által szervezett rendhagyó vízi tárlaton. 
    
Magyarországot a kiállításon El-Hassan Róza képviseli Felkiáltójel című alkotásával. Mint a művész korábban elmondta, a fonott szobor a kirekesztés ellen tiltakozik, de az összefonódás jegyében jött létre. Az alkotás roma kosárfonó művészekkel együtt készült, többféle fonási technika alkalmazásával.
   
Részletes információt a kiállítás honlapján - www.artonlake.hu - találnak az érdeklődők.