Árverés Verlaine, Rodin, Sarah Bernhardt és kortársaik fotóiból

Képző


dornac_verlain.jpg
Paul Verlaine
 
(MTI) - Paul Verlaine költő, Auguste Rodin szobrász, Sarah Bernhardt színésznő, Jules Janssen csillagász, Gabriel Lippmann fizikus, Jules Massenet zeneszerző, továbbá írók, filozófusok, mérnökök, politikusok, államférfiak, egyházi személyiségek: mindenki igényt tartott a korabeli valódi nagyságok és "celebek" közül arra, hogy Dornac lencséje elé álljon. Olyannyira - írja a Le Figaro című francia lap, hogy 1887-ben, beleunva az egyhangú műtermi munkába, az akkor 29 éves fotográfus merész újításra szánta el magát: modelljeit otthonukban vagy munkahelyükön kezdte fényképezni.
    
Dornac kitartó ember volt: "Kortársaink saját környezetükben" című sorozatát 20 év múlva, 1917-ben fejezte be, ekkorra 400 hírességet örökített meg a megszokott portréktól eltérő módon. A siker óriási volt. Az akkori Tout Paris-t, azokat, akik számítottak Párizsban, lenyűgözte az ötlet. A sorozat híre szájról szájra járt, mindenki igényt tartott a saját portréjára, sokan több példányra is. Dornac saját gyűjteményt hozott létre a sorozatból.
    
Sarah Bernhardt  
 
A Piasa aukciós cég szerdán több mint kétszáz fekete-fehér felvételt bocsátott áruba. Ezek mind a Dornac-gyűjteményből erednek, amelyet a szerdai árverés eladója valamikor megvásárolt és most értékesít. Senki nem tudja, ki rejtőzik a Piasa által csak C. úrnak nevezett eladó mögött, a fotós egy rokona, vagy olyasvalaki, aki a fényképész valamelyik leszármazottjától szerezte meg a gyűjteményt - de ha az eladó személye rejtély is, a fotósé ma már nem az. Valójában ugyanis nem csupán a Dornac álnév, de a Paul Marsan is. A művész igazi neve Paul Cardon volt, vagyis a Dornac anagramma csupán, az igazi név betűinek vegyítéséből jött létre. A hírességek párizsi fotósa 1858-ban született és 1941-ben halt meg, a Pere-Lachaise temetőben nyugszik.
    
A gyűjtemény portréiból 2008. május 16-án már rendeztek egy árverést. Fannie Bourgeois, aki akkor is az aukció szakértője volt - ahogy most -, elmondta: eredetileg is azt tervezték, hogy két alkalommal értékesítik a hatalmas anyagot. Az első aukció előtt Dornac fotóinak árfolyama nem volt igazán magas, de menet közben az akkor piacra dobott 180 kép ára megugrott: összesen 176 ezer 620 euró bevételt hoztak. Mallarmé portréja 40 700 euróért talált vevőre, Paul Verlaine-é 37 ezerért.
    

dornac_mallarme2.jpg
Stéphane Mallarmé
 
A fotós által megörökített más személyiségektől eltérően Verlaine-t nem otthonában vagy munkahelyén fényképezte le Dornac, hanem a párizsi Francois-I-er (I. Ferenc) café teraszának egyik asztala mellett. "Idejének egy részét kávéházakban töltötte" - emlékeztetett Fannie Bourgeois. A szerdai aukción a költőről készült felvételnek egy másik, Verlaine néhány sorával elküldött példánya került kalapács elé. A költő arra emlékeztette a fotóst, hogy az megígérte, elküldi neki a "kortársaink" sorozat néhány darabját.