(MTI) - Az új raktárbázisnak, melyet a múzeumot fönntartó Csongrád Megyei Önkormányzat saját forrásból építtetett meg, csodájára járhat a magyar muzeológus szakma - mondta Magyar Anna közgyűlési elnök az avatóbeszédében. A közgyűjtemény restaurátorműhelyeinek is helyet adó épület kialakításához, a költözéshez és a műtárgyak átmeneti tárolásához szükséges mintegy egymilliárd forintot egy korábbi belvárosi múzeumi ingatlan értékesítésével teremtette elő az önkormányzat.
Zakar Péter történész, a megyei önkormányzat kulturális ügyekért felelős alelnöke elmondta, hogy a négyezer négyzetméter alapterületű raktárbázison csaknem 1,1 millió műtárgyat őriznek. A legsúlyosabb műtárgy a történeti osztály gyűjteményében lévő több mint egytonnás patinás vaskapu, a legkisebb és legkönnyebb tárgyak közé az apró kerámiatöredékek, illetve a kicsiny pénzérmék sorolhatóak.
A természettudományi gyűjtemény 320 ezres kollekciójában megtalálhatóak sok ezer éves kőzetek, ásványok, megkövesedett csigák, de nemrég még élt állatok preparátumai vagy például különleges zuzmók és az alföldi vidékre jellemző fészkek is vannak a bázis természettudományi tereiben.
A régészeti kollekció magában foglalja az elmúlt évtizedek ásatásaiból származó több mint 400 ezres kerámia, edény és kő leletanyagot. A régészeti gyűjteményen belül elkülönül az ember-, illetve az állattani rész, ahol csaknem 350 ezer csontmaradványt őriznek.
A néprajzkutatók raktárhelyiségeiben van az elmúlt évszázadok mindennapjait, népi életét bemutató, illusztráló tárgyak sokasága: bútorok, hangszerek, evőeszközök, hordók. A raktárbázis egyik legnagyobb méretű tárgya, egy több mint 6 méter hosszú csónak szintén a néprajzi kollekció része, de megtalálhatók itt vajköpülők, prések és ódon szánok is.
Múzeumi értelemben friss szerzeménynek számít a Kádár-rendszer tárgyi és dokumentumanyaga. A történeti gyűjtemény részeként őrzik például a rendszerváltozáskor megszüntetett Munkásőrség "hagyatékát" is.