Átadták a múzsának járó első Krisztina-díjat

Képző


geisleredit.jpg
fotó: mixonline.hu
 
(MTI) - A pénteki díjátadó kezdetén, háttérben Gyémánt László Krisztináról készített portréjával Hernádi Judit színművész fölolvasta kollégája, Székhelyi József versét, a Kriszta címűt, majd Székhelyi József maga mondta el saját költeményét, a Vezesse kezed... kezdetűt Gyémánt Krisztinára emlékezve. Majd Gyémánt László átadta a kitüntetést, plakettet és oklevelet Fehérné Geisler Editnek, aki elmondta: boldog azért, hogy először az életben nem a hatalmas életművet létrehozó művész, hanem a múzsa, a segítőtárs kap elismerést.
    
Kárpáti Tamás újságíró, a Premier című folyóirat főszerkesztője volt a díj ötletgazdája, mert ahogy elmondta, régi barátság fűzi Gyémánt Lászlóhoz és mélyen megrendítette, amikor a felesége, Krisztina - aki a festőművésznek nemcsak múzsája, társa, hanem titkára is volt - 42 éves korában, gyógyíthatatlan betegségben februárban meghalt. 
    
Krisztina 20 éves korában ismerkedett meg a festővel és közös életük 22 éven át tartott. Egészségügyi főiskolai végzettsége volt, de tovább képezte magát művészeti menedzseri szakon, hogy férjének hozzáértő segítőtársa lehessen. 
    
Benedek György szobrász készítette a plakettet, amelynek egyik oldalán a Gyémánt László festménye alapján készült Krisztina-portré látható, a másik felén pedig felirat: "A múzsának, a gondoskodó társnak, aki nélkül nem születhetnének halhatatlan művek."
    
Héttagú kuratórium - Hernádi Judit és Székhelyi József színészek, Borsos Mihály fotóművész, a Gyémánt Lászlóról filmet készítő Ámon Betti, Kiss Ilona festőművész, Gyémánt László és Kárpáti Tamás - döntött arról, hogy elsőként Fehérné Geisler Edit kapja meg a díjat. Úgy határoztak, hogy évente egyszer, Krisztina névnapon, augusztus 5-én adják át az elismerést - plakettet és oklevelet - az arra érdemes művészfeleségnek vagy művészférjnek - jegyezte meg Kárpáti Tamás.
    
Az első Krisztina-díjas Geisler Edit elmondta, hogy nagyon örül a kitüntetésnek, mert jól ismerte Gyémánt Krisztinát, aki nemcsak társa, hanem titkára és "őrangyala" is volt festőművész férjének. 
    
Geisler Edit 30 évvel ezelőtt, 1981 nyarán ismerkedett meg Fehér Lászlóval, ő akkor 17 éves gimnazista volt. Az ismerkedésnek 1984-ben házasságkötés lett a vége. Egy cégnél dolgozott, amíg meg nem született Dávid, majd Judit. Azóta a férje és a gyermekek szolgálatában telik az élete, de nem bánja ezt a főállású feleség és anya státust. 
    
Fehér Dávid művészettörténész, a Szépművészeti Múzeum munkatársa most rendezte első kiállítását Lakner László Varrólányok Hitler beszédét hallgatják című, nemrég előkerült festménye köré. Fehér Judit tanítóképzőbe jár és harmadéves korára köztársasági ösztöndíjat nyert. "Teljes mértékben részt veszek Laci életében, kivéve a festés fázisát. Akkor szinte lábujjhegyen járok, és ha ételt viszek neki, bekopogok a műterembe. Ő mindig megosztja velem festéssel kapcsolatos terveit és én megpróbálom tehermentesíteni, amennyire tudom. A vászonvásárlástól a tárgyalásokon, levelezéseken, interjúk lektorálásán, katalógus előkészítésén, a képszállításon át a vendégfogadásig mindent intézek" - sorolta a kitüntetett.
    
Geisler Edit a férje mellett tanult bele a festészetbe, mert édesapja gépészmérnök, édesanyja könyvelő volt, tehát nem otthonról hozta a képzőművészet ilyen fokú ismeretét. "Laci mindig azt mondja, hogy velem kontrollt nevelt ki magának, mert én vagyok az első, aki a képről véleményt mond" - mesélte."Laci hálás ember; amikor elolvasta a Kossuth-díjról szóló értesítést, azt mondta, nem kapta volna meg, ha nem én vagyok a felesége, és ez az elismerés a mai napig örömmel tölt el" - vallotta meg Geisler Edit.