A Saint Etienne-i Múzeum Franciaország második legnagyobb művészeti gyűjteményének ad helyet és a francia kultúrpolitika decentralizációs koncepciója alapján Párizson kívül egy rendkívül jelentős nemzetközi modern és kortárs gyűjteményt hozott létre az elmúlt negyven évben. Igazgatója dr. Hegyi Lóránd művészettörténész, aki korábban Bécsben és Firenzében aratott hangos sikert s hozott létre jelentős európai gyűjteményeket, majd Franciaországba áttéve székhelyét szervezett szinte Párizs ellenpontjaként kiváló kortárs gyűjteményt.
Az itt látható kiállítás anyaga alapvetően három részre tagozódik: az avantgard művészet klasszikus forradalmi korszakára, melyet Léger, Picabia és Schwitters művei képviselnek. Az Amerikában és Nyugat-Európában a második világháborút követő informel művészet, illetve az újrealizmusok és a pop-art korszakára - Soulages, Warhol, Liechtenstein valamint Wesselmann művein keresztül. Az elmúlt két évtized különböző posztmodern törekvéseire, melyek a klasszikus modernizmus pozícióit gondolják újra kritikai szempontból, ahogy azt teszi Gilbert&George, Lavier, Armleder és Vilmouth, továbbá ahogy az a Közép-kelet-európai művészetben is megjelenik.
A kiállítás, a Saint Etienne-i Modern Művészetek Múzeumának gyűjteménye, természetesen nem kínálhat teljes átfogó képet a 20-21. század művészetéről. Az anyag azonban olyan az elmúlt másfél évszázad nagy művészeti vonulataira jellemző, s az adott időszak kultúrájára meghatározó érvényű, tipikus, komplex művészeti helyzeteket állít előtérbe, melyek a kortárs művészet újragondolására serkentenek. Bár az anyaggal kapcsolatban felmerülő kérdésekre a közönség nem mindig kapja meg egyértelműen a választ, mégis benne van a levegőben az együttgondolkodás lehetősége.
A Pécsi Galéria és a Saint-Etienne-i Múzeum együttműködésében megvalósuló tárlat a látogatók, de a szakma számára is esély a sok esetben méltatlanul kritizált kortárs képzőművészet értékeinek mind teljesebb feltárására.
A kiállítás európai turnéja során már látható volt Pármában, Pozsonyban, Budapesten, majd Pécs után további európai városok következnek.
2007, az EKF következő szakaszában "A tanítás és tanulás éve". Ez a tárlat a Pécsi Galéria és dr. Hegyi Lóránd közötti, több évtizedes kapcsolat eredményeként az Európai Kulturális Főváros koncepciója képzőművészeti részének maradéktalan megvalósulását eredményezheti, s egyben a kölcsönösség elvét betartva a pécsi művészek franciaországi bemutatkozását teszi lehetővé.
A kiállítás helyszíne: Pécsi Galéria, Pécs, Széchenyi tér
A kiállítás látható: 2007. január 13.- február 11.
Nyitva tartás: naponta 10-18-ig, vasárnap 12-18-ig, kedd zárva