Babák népviseletben, szerzetesként és katonai ruházatban

Képző


viselettortenet_babamuzeum_zorkoczy_eva_babakeszitomester_dgyak20090303108.jpg
Zorkóczky Éva

(MTI) - A Váci utcai viselettörténeti babák galériájában 400 bábut láthat az érdeklődő; a 70 centiméteres babák a többi között valódi kecskebőr cipőket, aprólékosan hímzett gyöngyös főkötőket, a vidék szokásainak megfelelő mennyiségű szoknyát, nagyrózsás kontyokat viselnek, kezükben rózsafüzér, imakönyv, fegyver és pajzs, ki-ki szokása szerint.

 
A Zorkóczy Éva alkotta babák mindegyike más és más, az arc kifejezi a nő vagy férfi korát, a kezek és a láb tartása, a test mozdulata tükrözi az eseményt: esküvőre készül a szép lány vagy templomba, harcba a marcona katona, imádkozni az apáca.
 

Igazi kuriózum a Zala megyei viselettörténetet bemutatása. Zorkóczy Éva elmondása szerint ott voltak a legszegényebbek az emberek, tehát a legolcsóbb anyagot, a klottot vásárolták meg, s erre hímeztek. A muramenti horvátok viselete a fehér flajdanka, tokica és zsnóra volt, később színesebb szoknyát viseltek, s két kötényt is kötöttek maguk elé. A törökkopányi viseletet Ida baba mutatja be az érdeklődőknek a többi között bútorplüss anyagból készített szoknyában és gyönyörű sötétkék bársony cipőcskében pózol. Az alkotó elmondta: mindig azt a nevet adja a bábuknak, amely a legelterjedtebb azon a vidéken

 
A másik részben a katonaság és a huszárság uniformisaiból kaphat ízelítőt a nagyérdemű. Az Újházy-ezred, a Menzel-ezred katonája és Károlyi huszár mellett 1848-as markotányos nő, s visszafelé haladva az időben honfoglalás kori páncélos lófarkas kopjával, Szent István korabeli harcos, Attila és a hét vezér is színesíti a tárlat anyagát. A fegyverek széles skálája, különböző bajszok, hajak, sisakok és lószerszámok pontosan megalkotott darabjai egészítik ki az öltözeteket.
 
A szerzetesrendeknél megelevenednek a betegápoló és tanító rendek mellett a vezeklő és betegápoló rendek öltözékei is. Az alkotó 77 rend ruházatát készítette el, a Szatmári Irgalmas Nővérek viseletét például eredeti, szentelt régi ruhadarabokból készítette el. Árpádházi Boldog Kinga, a bencések és a ferencesek is ott láthatók, a kiállítás az egészen apró ruha változásokat is hiteles pontossággal ábrázolja.