Banánköztársaság Debrecenben

Képző

A Modem a Messiások szervezése során került kapcsolatba a Bukaresti Nemzeti és a Prágai Szépművészeti Múzeummal. A három intézmény már akkor eldöntötte, a nagy sikerű lengyel kiállítást maga is megrendezi, csökkentve így a költségeket és tovább növelve a tárlat hírét. Lengyelországban a Banánköztársaság ugyanis óriási sikert aratott, s mivel Magyarországon a lengyel művészetnek már régen nem rendeztek ilyen átfogó kiállítást, így várhatóan a Modem földszinti kiállítóterében novemberben nyíló tárlat is felkelti a szakma és a nagyközönség érdeklődését. Ráadásul a három intézmény közül a Modem tovább bővíti az anyagot, így itt látható majd a legnagyobb és legizgalmasabb összeállítás a nyolcvanas évek lengyelországi expresszív művészetéből.
 
 
A festmények, rajzok, fotók és filmek a legfontosabb művészeti csoportok munkásságát mutatják be - a lengyel kommunista elnyomás idején létező világnak azt a szegmensét, amelyre maga a hatalom egyébként azokban az években elnézően tekintett. Az új expresszionisták tagjainak tevékenységét az állam ugyanis inkább fiatalos hóbortnak tartotta, mintsem a rendszerre veszélyesnek.
 
Az új expresszivitás a politikai diktatúrával való szembehelyezkedésből és a társadalmi tehetetlenségből táplálkozott, egyúttal pedig aktív kritikája volt az érzelem- és ideológiamentes, akadémikusan semmilyen művészetnek. Képviselői szívesen nyúltak személyes, időnként kifejezetten intim témákhoz, miközben kockázatos, a hatalomnak nem tetsző politikai nézeteket hangoztattak, és az emberhez méltó élet szükségét hirdették. Így építettek konkrét alternatívát a hivatalos művészeti szcénával szemben.
 
A Lengyelországban korábban nagy sikert aratott tárlat 30 kiállítója között olyan legendás művészcsoportok, illetve művészek is szerepelnek, mint a Gruppa, a Luxus, a Lódz Kaliska, a Narancs Alternatíva, Krzysztof Bednarski, Piotr Mlodozeniec vagy Pawel Susid.
 
A Banánköztársaság című tárlat 2010. január 31-ig látható Debrecenben, a Modem földszinti kiállítótermében.