A Barabás Miklós Céh 80 éve

Képző

(MTI) - Kopacz Attila, az Árkosi Művelődési Központ igazgatója kiemelte: az erdélyi magyar művészeti élet elmúlt két évtizedének legnagyobb eseménye lesz a kétnapos ünnepség. A rendezvényt a Székely Nemzeti Múzeum, az Árkosi Művelődési Központ és a Barabás Miklós Céh közösen szervezi.
   
A magyar biedermeier festészet legkiválóbb mesteréről, a Márkusfalván született Barabás Miklósról elnevezett szervezetet 1929-ben hozták létre. Megalakulásának előzménye volt, hogy 1929-ben Kós Károly építész, író kezdeményezésére a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium otthont adott egy olyan kiállításnak, amely az akkori erdélyi magyar képzőművészek munkáit mutatta be. A rendezvény sikere nyomán létrehozott társaság lett az erdélyi magyar képzőművészet fő "védőernyője", a Barabás Miklós Céh gondoskodott arról, hogy e térség magyar festészetének, szobrászatának és iparművészetének értékes alkotásait rendszeresen megismerhesse a nagyközönség.
 

barabasmiklosceh-mucsarnok_kolozsvar_bywiki.jpg
A Barabás Miklós Céh Műcsarnoka Kolozsvárott
    
Az 1944-es politikai változások idején a szervezet megszűnt, egykori tagjai azonban a későbbi kommunista érában is aktívak maradtak. A céh 1994-ben alakult újjá az egykori alapító tagok kezdeményezésére. Rendeztek országos tárlatot Kolozsváron és Marosvásárhelyen, a pénteken nyíló és december 10-ig látható évfordulós kiállításnak pedig Barabás Miklós szülőföldjén Sepsiszentgyörgy, a Gyárfás Jenő Képtár ad otthont.
   
Az első napon, pénteken nyíló nagyszabású képzőművészeti seregszemlén első ízben állítják ki együtt a Barabás Miklós Céh egykori és mai alkotóinak munkáit. Ez az átfogó tárlat az elmúlt 80 év erdélyi képzőművészetének valós látleletét mutatja a posztimpresszionizmustól, az expresszionizmuson át a videóinstallációkig.
   
Mint azt Vinczeffy László Munkácsy-díjas képzőművész, restaurátor, a hétvégi rendezvénysorozat kulcsszereplője elmondta, a Barabás Miklós Céhnek két korszaka alatt összesen 209 tagja volt, most 159 művész munkáiból válogattak a sepsiszentgyörgyi tárlatra. 119 kortárs alkotó munkáját sikerült összegyűjteni a Kolozsváron, Marosvásárhelyen és Csíkszeredában létrehozott gyűjtőközpontokban. Emellett a családtagoktól, múzeumoktól, gyűjtőktől 40, a XX. század elején alkotó művész egy-egy munkáját szerezték meg a kiállításra.
   
A 80. évforduló alkalmából pénteken délelőtt Barabás Miklós festőművész szülőfalujában, Márkosfalván megkoszorúzzák az őt ábrázoló mellszobrot, valamint a szülőháza helyén állított kopjafát. Ezt követően, délután nyílik meg a kiállítás, majd szombaton az Árkosi Művelődési Központban rendeznek szakmai konferenciát A Barabás Miklós Céh múltja, jelene és jövője címmel. A konferencia után bemutatják Németh Júlia Kolozsvár - Mű-hely-szín című kötetét és a Pallas Kiadó Műterem-sorozatának kiadványait.