Bélyegbe zárt történelem

Képző

A Művészetek Palotájában nyílt bemutató a filatélia szépségét dicséri, a Budapesti Történeti Múzeum metszettárában pedig mostantól december végéig Budapest történetéhez kapcsolódó bélyegek, pecsétek, rangjelek láthatók egy izgalmas kamaratárlaton. Akit a bélyeggyűjtés eddig semmilyen módon nem érintett meg, azt most kétségtelenül hatalmába keríti ez az anyag: unalmas albumlapozgatás helyett ritka csodákat kínál. Élvezetéhez nem kell érteni, mi az a némabélyeg, miért fontos a felülbélyegzés, a sorozat vagy a megszállott gyűjteményépítés. Elég, ha meglátjuk például azt a postán, névtelen feladótól indult gúnyrajzot Haynauról, az ?osztrák hentesről?, ami 1850 táján utazott Pestről Bécsbe, bélyeg nélkül, egy miniszternek címezve, és precízen célba ért. Vagy azt az 1959 decemberében Görögországban megjelent két bélyeget, amelyek az előző évben kivégzett Nagy Imrét ábrázolják.

A magyar történelem utolsó 250 éve sok humorral, méltóságteljes vagy akár forradalmi hevülettel rajzolódik ki a bélyegek során. Apró nyomdai jeleken, pecséteken, látványos gesztusok helyett alig látható betűkön lehet követni, hogyan szélesedett a postahivatalok tevékenysége, milyen lokálpatrióta öntudatot mutat fel egy-egy korszak csupán a forgalmi bélyegeken vagy pecsétmintákon. Persze ott vannak a jeles napkon kibocsátott ünnepi sorozatok, az 1916-os utolsó magyar királykoronázás tanúi, az ezredéves ünnepségre bélyeg helyett kiadott levelezőlap-csomag, az 1938-as eucharisztikus Világkongresszusra, az 1953-as legendás 6:3 örömére, Sztálin és Rákosi születésnapjára kibocsátott különleges darabok. És a postaforgalomban véletlenül felbukkanó ínyencség, amit a gyűjtők a legtöbbre értékelnek ? egy levél, melyet a forint bevezetésének napján adtak fel, egy csomagszállító Bartók Béláné aláírásával.

A tablók időrendben követik a történelem folyamatát, de néha, egy-egy különleges bélyegtéma kedvéért kilépnek belőle. Így kapott önálló tablót a századelőn az amerikai New-Budáról (Illinois állam) Budapestre küldött levlap-csomag, vagy az infláció idején a gyors árváltozás miatt többször is átbélyegzett sorozat. És minden korszaknál megjelennek a bélyegeit gyűjtő, feldolgozó, értékelő jeles hazai filatelisták is, legalább rövid életrajzzal vagy portréval. A tablók közé állított két tárló már csak értékes ráadás, hogy igazi bélyegritkaságokkal is testközelbe kerüljön a látogató, aki ekkorra, ha nem is lesz elkötelezett bélyeggyűjtő, sajnálni fogja, hogy a postáskisasszony újabban csak egy jellegtelen pecsétet nyom a levelére bélyeg helyett.