Bemutatkozik a Szentendrei Grafikai Műhely

Képző

A Grafikai Műhely alapításának ötlete az 1970-es évek végére nyúlik vissza. A művészek köréből indult kezdeményezés olyan többfunkciós kortárs képzőművészeti intézményt kívánt létrehozni, amely kísérletezési, alkotási lehetőséget teremt a Szentendrén élő vagy művészetükkel a városhoz kötődő művészeknek s mely egyúttal a szentendrei alkotóközösség szakmai felügyelete alatt működtetett korszerű kiállító- és árusító hely is lehetne.
 

szentendreigrafikaimuhely_egytolegyigszita_kiallitas_kepesgyorgy_komortermes_1982.jpg
Kepes György: Komor természet, 1982

1980. február elsején alakult meg a Szentendrei Grafikai Műhely, mely előbb a Művészeti Alap, a Pest Megyei Tanács, Szentendre Város, a Megyei Múzeumigazgatóság valamint a Pest Megyei Művelődési Központ és Könyvtár anyagi támogatásával, a PMKK-hoz tartozó szervezetként, majd 1981-től ? a művészeti autonómia teljes meghagyásával ? a Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága fenntartásában és felügyelete alatt működik. 1990-ig a Műhelynek otthont adó Fő téri műemléképület földszintjén működő Műhely Galériában az emeleten készült nyomatokat a nagyközönség is megvásárolhatta. 2004-től a Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága - Castrum területén felújított, önálló műhelyépületben a Képző- és Iparművészeti Lektorátus támogatásaival történtek jelentős fejlesztések, az anyagok megvásárlásához a Nemzeti Kulturális Alap pályázati forrásai biztosítanak fedezetet.

 
A műhelyben 30-50 példányos szériák készülnek. Az itt készült nyomatok ? a művészettörténet és a műkereskedelem figyelmétől övezve ? gyakran szerepelnek hazai és nemzetközi grafikai kiállításokon.
 

szentendreigrafikaimuhely_egytolegyigszita_kiallitas_keseruilona_mind4_1984.jpg
Keserű Ilona: Mind 4, 1984

A Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága ? a Szentendrei Grafikai Műhely megalapításától kezdődően a mai napig ? minden egyes szériából egy-egy un. köteles példányt megkap. Így mára mintegy 800 db szerigráfiát - a szentendrei képzőművészet elmúlt 30 évének semmivel össze nem hasonlítható (országos kitekintésű) keresztmetszetét őrizzük a Ferenczy Múzeum gyűjteményében.  Az anyagban Barcsay Jenő, Bálint Endre, Kepes György, Korniss Dezső, Vaszkó Erzsébet művei mellett a mai kortárs művészet olyan nagyjainak nyomatai is szerepelnek, mint Deim Pál, Farkas Ádám, Nádler István, Keserű Ilona, Konok Tamás. A Régi- és az Új Művésztelep vagy a Vajda Lajos Stúdió festő- és grafikusművész tagjai mellett a városban élő szobrászok is szép számmal készítettek nyomatokat a Műhelyben.

 
A kiállításban nemcsak a szentendrei művészet törekvéseiről, a magyar művészetben tapasztalható stílusfejleményekről lehet áttekintést kapni, de gyakran az egyéni megközelítések változásait is nyomon követhetjük.