Bizakodó hangulatban az aukciós házak a kortárs árverések előtt

Képző


gerhardrichter_alkotasa_by_londonsmog_wordpress_com.jpg
 Gerhard Richter egy festményét a Sotheby's árverezi
 
(MTI) - Egy héttel egy Giacometti-szobor szenzációs 104,3 millió dolláros aukciós rekordja után a két rivális árverési ház, a Christie's és a Sotheby's második világháború utáni és kortárs műveket bocsát kalapács alá Londonban. A szakértők a piac tavalyi depressziója után jelentős javulást várnak az eladásoktól.
   
"Idén ez az első jelentős háború utáni és kortárs művészeti aukció, és megnövelt kínálatunkkal fel vagyunk készülve az erős keresletre, amelyet a vásárlók bizalmának visszatérése jelez" - mondta Francis Outred, a Christie's európai illetékese.
   
Azt azonban egyelőre senki sem tudja megjósolni, hogy a globális gazdasági válságból történő kilábalás jótékony hatását a műkincspiacnak ez az ága is tényleg megérzi-e, és a háború utáni, valamint kortárs alkotásoknak lesz-e akkora vonzereje, mint a múlt századi modern és impresszionista mesterek műveinek.
   
A Christie's csütörtöki árverésétől 40-60 millió dolláros bevételt is várnak az elemzők a becslések alapján, míg tavaly februárban csupán ennek töredékét, 13 millió dolláros forgalmat bonyolítottak le.
   
A Sotheby's tavaly jobban teljesített 28 millió dolláros bevételével, és a szakértők szerdai aukciójától is legalább 50-70 millió dolláros forgalmat remélnek.
   
A mostani merész becsléseket a tavaly novemberben New Yorkban rendezett kortárs művészeti aukciók reménykeltő bevételei is alátámasztják. Akkor a Christie's 74,2 millió dolláros, a Sotheby's pedig 134,4 millió dolláros eladásról számolt be.
   
Az árverési házak reményeit a bővülő vásárlói kör is igazolja: az orosz műkincsvásárlókhoz dúsgazdag kínai érdeklődők zárkóztak fel, és a Közel-Kelet magángyűjtőinek érdeklődése mellett jelentős az intézményi vásárlás is, a térségben ugyanis jelentős múzeumok nyílnak.