(MTI) - A kutató a díj átvételét követően elmondta: a sok elért eredmény nem kis részben az intézmény, a szegedi múzeum teljesítménye is, hiszen a környezet komolyan meghatározza az elvégezhető munkát. Az irodalomtörténész "kutatói szerencsének" tartja, hogy Szeged méltán büszke lehet irodalmi múltjára, József Attilára, Tömörkény Istvánra, Juhász Gyulára vagy a fiatalon elhunyt Baka Istvánra. Hosszabb-rövidebb ideig a hazai irodalom szinte minden jelese kötődött a Tisza-parti városhoz - fogalmazott a szakember.
Lengyel András 1980-tól a szegedi Móra Múzeum irodalomtörténész munkatársa. Kutatási területe a XIX-XX. századi magyar irodalom- és művelődéstörténet, elsősorban Szegedhez kötődően. Mintegy 480 publikációja jelent meg eddig. Az egyik legjelentősebb József Attila-kutató, több könyvet is írt a költőről. Egyik kötetéért 1997-ben Déry-díjat kapott. Elkészítette a Szeged monográfia két világháború közötti irodalomtörténeti fejezetét és könyvet adott ki Szeged sajtótörténetéről. Lengyel András állította össze az In memoriam-sorozat Móra Ferencről és Tömörkény Istvánról szóló kötetét.
Lengyel András a Tiszatáj című folyóirat főszerkesztő-helyettese, tanított a szegedi egyetem bölcsészkarán. A Szegedért Alapítvány Művészeti Kuratóriumának, a Magyar Irodalomtörténeti Társaság elnökségének, az MTA Könyv- és Sajtótörténeti Munkabizottságának tagja. Több kiállítást rendezett, a többi között az első magyarországi Bibó István-tárlatot, s keze nyomát viseli a szegedi Kultúrpalotában látható Móra-emlékszoba is.
Csongrád Megyei Önkormányzat Alkotói díját olyan egyének és közösségek kaphatják meg, akik jelentős eredményt hozó tevékenységükkel, alkotásukkal, vagy egész életművükkel megyei, országos vagy nemzetközi elismerést vívtak ki.