A dualizmus és a jazz kapcsolata Nagykanizsán

Képző

 

(MTI) Kőfalvi Csilla, a Magyar Plakát Ház igazgatója és egyben a Sigmund Romberg Emlékbizottság tagja elmondta: június 23-án este szeretnék bemutatni, hogy miként kapcsolódik össze a dualizmus kori Nagykanizsa és a város szülötte, Sigmund Romberg, aki dalaival amerikai karriert futott be. A 125 évvel ezelőtt Rosenberg Zsigmondként született zeneszerző, szövegíró és producer ugyanis olyan szellemi környezetben nőtt fel Nagykanizsán, amely nélkül nem építhette volna fel amerikai karrierjét. A musical hőskora nem kezdődhetett volna el Romberg nélkül, aki a zalai városban zongoratanár édesapjának is köszönhette az alapokat. Az operett műfajában Bécsben merítkezett meg, majd már az Egyesült Államokban mindezeket a jazz muzsikájával ötvözve hozta létre a mai musical műfaját ? mondta Kőfalvi Csilla.
    

A nagykanizsai múzeumban két téma köré épülve nyílik szombat este kiállítás, egyrészt a 19?20. század fordulóját ? a város aranykorának számító időszakot ? fotókkal és korabeli dokumentumokkal idézik meg a Nagykanizsa a dualizmus korában című tárlat révén. A Rombergről 1954-ben készült amerikai életrajzi film címét kölcsönözve a Deep In My Heart címet viselő tárlaton ugyanott családjának szellemiségét és Romberg regényes élettörténetének pillanatait mutatják be.
    
Felcsendülnek majd a zeneszerző legismertebb dalai az alkalmilag összeállt Jazz Quartet Tribute to Sigmund Romberg tolmácsolásában, de filmvetítések is elvezetnek majd a csaknem 100 évvel ezelőtti időszakba. Zongorakísérettel pergő némafilmek megtekintése mellett a látogatók korabeli kosztümökbe is bújhatnak. Éjfélkor a Kanizsa Big Band ? ugyancsak Romberg zenei világát bemutató ? koncertjével zárul a program.
    
Kocsis Katalin zenekutató kitért arra, hogy Romberg édesapja, Rosenberg Ádám zongorakereskedőként és zenetanárként jelentős szerepet töltött be Nagykanizsa életében. Kórust alapított, zeneiskolát működtetett és úttörő módon gyerekeknek szóló hangversenyeket szervezett, és maga is tehetséges muzsikusként bejárta a világot.
    
Halász Gyula, az emlékbizottság elnöke elmondta: Romberg dalait a mai napig neves muzsikusok, énekesek szólaltatják meg. Magyarországon Karádi Katalin, később Zalatnay Sarolta és a Bergendy Együttes játszotta néhány szerzeményét, manapság pedig Szalóki Ági és Borbély Mihály is dalainak előadói közé tartozik.
    
A szervezőbizottság elnöke hozzátette: a nagykanizsai múzeumi éjszaka programját Simonyi András volt egyesült államokbeli nagykövet nyitja meg, de mert jelenleg a Johns Hopkins Egyetem transzatlanti intézetének vezetője, így videóüzenetben tesz eleget a felkérésnek.