Elhunyt Pán Márta

Képző


panmarta_atamiinox_japan_2000.jpg
Pán Márta: Atami inox, Japán (2000)

(MTI) - Bár Magyarországon kevésbé volt ismert, Pán Márta világszerte híres mobil és úszó szobrairól, plexiüvegből készült köztéri alkotásai megtalálhatóak a francia fővárosban éppúgy, mint Kanadában, Hollandiában Brazíliában, Japánban, Szaúd-Arábiában és Libanonban, valamint a világ nagy múzeumaiban és parkjaiban.

 
Pán Márta 1923. június 12-én született Budapesten. A Magyar Képzőművészeti Főiskolán kezdte tanulmányait, de 1947-ben Párizsban telepedett le, ahol eleinte növényekről készített rajzokat, majd fokozatosan jutott el az absztrakthoz. 1952-ben ment férjhez André Wogenscky építészhez, akit Le Corbusier műhelyében ismert meg. Ugyanebben az évben lett francia állampolgár.
 
Egyszerű, letisztult szobraival - amelyekben az egyensúlyi helyzetből adódó természetes mozgás kap hangsúlyt - az ötvenes években keltett először feltűnést: első igazán jelentős alkotása, a Teck 1956-ban a világhírű koreográfust, Maurice Béjart-t - Jerry Mulligan zenéjével - az azonos című balett megalkotására inspirálta. 1958-ban Berlinben, 1959-ben Párizsban mutatták be az Egyensúly című szobrához készült másik Béjart-balettet. Az otterlói Kröller-Müller Múzeum megrendelésére készítette első úszó szobrát, amelyet több másik követett. Köztük egy a New York-i Central Parkban látható, s ő tervezte a párizsi Champs-Élysées szökőkútjait is.
 
A hetvenes évektől plexiüveget használt munkáihoz, de a víz továbbra is jelentős szerepet játszott alkotásaiban. Pán Márta évtizedek óta foglalkozott a "tájszobrászattal", önálló, ám a tájba tökéletesen beilleszkedő kompozíciók kialakításával. 1991 májusában a budapesti Műcsarnokban átfogó kiállítást rendeztek alkotásaiból.
 
Véletlen találkozások címmel Pán Márta és fiatal szobrászművészek műveiből október 16-ig látható kiállítás Budapesten, a Magyar Képzőművészeti Egyetem Barcsay-termében. A család tájékoztatása szerint többszöri halasztás után jövő tavasszal a budapesti Szépművészeti Múzeumban Pán Márta 11 nagy szobrát mutatják be, az alkotások Franciaországból érkeznek majd Budapestre.