Elkezdődött a Tavaszi Építészeti Fesztivál

Képző


epeteszetifesztival10_olaszintezet_geraintjohn_bytsd-5.jpg
 Geraint John
 
Az idén két konferencia nyitotta a sort: pénteken a Magyar Építészek Világtalálkozója, szombaton Nemzetközi Építészeti Kongresszus egésznapos előadás-sorozata zajlott a budapesti Olasz Intézet dísztermében, Ybl Miklós neoreneszánsz palotájában, ahol egykor 1865-1902 között a Magyar Országgyűlés Képviselőháza működött. A helyszínválasztás arra is utal, hogy az építész szakma ? bár évtizedek óta egyfajta köztes helyzetben van, önálló minisztérium nélkül ? egyre komolyabb pozíciót kezd kivívni magának a hazai közéletben.
 

epeteszetifesztival10_olaszintezet_josepacebillo_bytsd-3.jpg
 Josep Acebillo
 
A pénteki előadások a ?hagyomány, válság, kiút? hármas hívószó köré rendeződtek, és az építészet újabb feladatairól, elsősorban a szociális-környezeti felelősségről szóltak. Építészettörténészek és természettudósok, Barcelona volt főépítésze (Josep Acebillo) és a londoni Olimpia készülődését bemutató sportdiplomaták (Geraint John illetve Nagy Zsigmond), a berlini Magyar Ház német építésze (Peter P. Schweger) és Janesch Péter, aki 2008-ban a Kormányzati Negyed koncepciójával elnyerte a Holcim International Award-ot, szinte mindannyian ennek a felelősségnek egy-egy oldaláról szóltak. A fő témákat egy lehetséges 2020-as budapesti Olimpia, illetve a főváros Duna-koncepciója kínálta, hosszú távú elképzelések és széles összefogás, ami évről évre nyilvánvalóbban ugyanúgy része az építészetnek, mint a stílus, a statika vagy a technológiai újdonságok.
 

epeteszetifesztival10_olaszintezet_s.sebestyenjozsefkiallitasa_bytsd-4.jpg
 S. Sebestyén József kiállítása
 
Szombaton a Nemzetközi Építészkongresszus hasonló kérdéseket járt körbe, de a felelősség az építészet kontextusán belül maradt. A kongresszus témája a ?nagy építészet? és a ?jó építészet? szembeállítása volt, s erre olyan sztárokat hívtak meg, mint az angol Tony Fretton, a portugál Edouardo Souto de Moura, a francia ökoépítész, Edouard Francois vagy az osztrák Heinz Tesar, aki múzeumépületei és templomai révén lett világhírű. A Fesztivál része lesz március 15-én a többi állami díjjal együtt átadott Ybl Miklós-díj, a hazai építészek legnagyobb elismerése, majd Ybl születésnapján, április elején ? régi adósságot törlesztve ? az 1953-as díjalapítás előtt működő, kiváló építészeknek most odaítélt posztumusz Ybl-díj. A sort az április 10-én rendezett Építészek és Építőmesterek Ünnepe zárja.