Előadás és könyv szól Szentendréről, a festők városáról

Képző


szentendre2.jpg
Szentendre főtere

(MTI) - A 40 éve Szentendrén élő társadalomtörténész, művészeti író elmondta: négy évig dolgozott a Szentendre és legendás festői című könyvén, ám hiába lett kész a mű tavaly év végére, a gazdasági válság nyomán kialakult anyagi nehézségek miatt nem került piacra.

   
A városhoz az 1880-as évektől az 1960-as évek végéig sok szállal kötődő híres festők életét levelezéseiken, naplójukon, memoárokon, a velük készített interjúkon keresztül bemutató, kilenc fejezetből álló kötet idén februárban "megelevenedett": egy-egy részét a havonta megtartott előadásokon ismerhetik meg az  érdeklődők.
   
A novemberig tartó előadás-sorozaton színes várostörténeti háttérrel is szolgál a szerző-előadó, aki vetített képek és archív fotók segítségével idézi fel a letűnt időket. Török Katalin elmondta, hogy a februári első előadást követően a hallgatóság soraiban ülő egyik fővárosi galériatulajdonos felkérte, tartsa meg előadását ott is.
   
Azóta két helyszínen vehetnek részt különleges művészi időutazáson az érdeklődők: míg a szentendrei moziban tartott előadásokon inkább a közép- és idősebb korosztály, valamint a művészvilág képviselteti magát, addig a belvárosi galériába főként a Szentendre, illetve általában a képzőművészetek iránt érdeklődők jelennek meg hónapról hónapra. A művészek saját elbeszéléseiken, feljegyzéseiken keresztül való megszólalása mellett a legnagyobb sikere az alkalmanként levetített 100-150 archív képnek van.
   
Török Katalin elmondta: bízik a hosszú és mély kutatómunka eredményeként elkészült könyv mielőbbi megjelenésében, másrészt a nagy érdeklődésre tekintettel az előadásokat is szeretné valamilyen formában folytatni, amire két felkérést is kapott már. A kötet utolsó, kilencedik fejezetét kibontó novemberi beszélgetést az elképzelések szerint januártól egy újabb, hasonló jellegű sorozat követi Szentendrén.
   
A festők városának is nevezett Szentendrén jelenleg 150 művészt tartanak nyilván. A jelenlegi szentendrei művészeti életet jellemezve Török Katalin elmondta, hogy a város a rendszerváltás előtt bőséges állami támogatásban részesült, ám egy ideje ugyanúgy komoly anyagi nehézségekkel kell megküzdeniük, mint a többi magyar településnek.
   
"Hogy a pénzből és a figyelemből mennyi jut a helyi művészeknek, az sokszor csupán szándék és odafigyelés kérdése" - fogalmazott Török Katalin.