(MTI) - A svájci székhelyű multinacionális cementgyártó alapítványa másodszor hirdette meg a fenntartható építészet pályázatát. Előbb a világ öt régiójában - Észak- és Dél Amerika, Afrika, Európa, India és Ausztrália - értékelik a regionális pályázatokat, majd a nyertesek automatikusan bekerülnek a 600 ezer dolláros díjazású világversenybe, amelynek jövőre lesz az eredményhirdetése.
A most zárult európai versenyre 500 pályázat érkezett, köztük 26 Magyarországról. A nyertes pályamű annyiban más, mint a Magyarországon nemzetközi zsűri előtt múlt évben nyertes terv, hogy jobban hangsúlyozza a kormányzati negyed környezetét, vagyis a Teréz-negyedet rekonstrukcióját, a Nyugati pályaudvar vágányainak a lesüllyesztését, valamint a Nyugati tér megújítását - mondta Janesch Péter. A második terv készítésében közreműködött a Team 0708 tervezőiroda is. A zsűri is kiemelte értékelésében az egész városrészre kiterjedő rehabilitációt.
A második helyezést a szlovén Maribor város olyan fejlesztési terve kapta, amely meghagyja a természet értékeit. A harmadik helyezett egy svájci autonóm menedékház terve lett. Ez napenergiával látja el önmagát, és használható például katasztrófa sújtotta vidékeken is. Emellett külön díjazta a zsűri a következő generáció - vagyis a fiatal építészek - terveit, valamint elismeréseket is kiadott.
Fegyverneky Sándor országos főépítész a díjátadó után elmondta, hogy amikor a "köz" építési megrendelést ad, akkor követendő értéket közvetít. Ilyen érték volt a kormányzati negyed terve, amely nem volt megjelenésében kirívó, és reagált a környezet kihívására. Ezért kár, hogy nem épült meg - nyilvánított véleményt az országos főépítész.
Fegyverneky Sándor arra célzott, hogy a terv a megújuló energia hasznosításával számolt, egyebek mellett napkollektor szolgáltatta volna a melegvizet és hőszivattyú a fűtési energiát. A falak egy részét pedig növényzet árnyékolta volna.