(MTI) - Jens Galschiot dán művész 13, bronzból készült életnagyságú szobrát egy rendhagyó kísérlet révén állította ki a Modern és Kortárs Művészeti Központ (Modem), valamint a városi hajléktalanok ellátásáért felelős Refomix Kft.
Gulyás Gábor, a Modem igazgatója kifejtette: a kísérlet az volt, hogy a művészet egy olyan ágát jelenítsék meg, amely társadalmi témát dolgoz fel. Szerinte a hasonló irányultságú - társadalmi vagy politikai kérdéseket feszegető - kiállítások azért is számítanak ritkaságnak Magyarországon, mert azok rögtön egyfajta "szekértáborok közötti harcot" eredményeznek.
Az igazgató elmondta: a Modem igyekszik a jövőben is legalább évente egy tárlat erejéig felvállalni hasonló kérdések közvetítését. "Nem a botránykeltés a célunk egy-egy problémának a művészeten keresztüli megjelenítésével, csupán egy új eszközt kínálunk a kérdés körbejárására" - mondta. Megítélése szerint külön előnye volt a kiállításnak, hogy szabadtéren rendezték meg, így a Modem állandó közönségén túl másokhoz is eljutott.
"A művészet eszközével igyekeztünk ráirányítani egy súlyos társadalmi problémára a figyelmet. Amennyiben a realisztikus szobrok legalább bizonyos kérdések feltevésére sarkallták az embereket, már sikeresnek mondható a tárlat" - fejtette ki Gulyás Gábor.
Kizárólag adminisztratív eszközökkel nem lehet segíteni a hajléktalanság problémáján. Utalt arra, hogy Debrecen belvárosában éppen a kiállítás megnyitásának a napján tiltotta meg az önkormányzat a koldulást, "így bizonyos helyeken, a turisták előtt az láthatatlanná válik, de meg nem oldódik".
Szemerédy Zsolt, a Refomix Kft. ügyvezető igazgatója a kiállítás nagy sajtóvisszhangját emelte ki, továbbá azt, hogy az egy igen hasznos szakmai párbeszédnek is apropót adott. Ennek fő témája az volt, miként lehet a hajléktalanokat az ellátórendszerből visszavezetni az önálló életbe.