A Balaton környéke és a Loire régió közötti együttműködés létrejöttének tizedik évfordulójának alkalmából megrendezett tárlaton a művek központi témája a kulturális hatások és összefüggések kérdése. A projekt egyik érdekessége, hogy az anyag egyik fele a budapesti Francia Intézetben, a másik pedig a Ludwig Múzeumban látható.
A kiállítás megnyitón jelen lesznek Huguette Hérin a Loire menti régió tanácsának elnökhelyettese, Laurence Gateau a Frac des Pays de la Loire igazgatója, Jean-Michel Jagot a kiállítás francia kurátora és Tímár Katalin, a kiállítás magyar kurátora. A francia anyagot együtt állítják ki a Ludwig Múzeum gyűjteményének darabjaival, reményeik szerint izgalmas párbeszéd alakul ki a művek között.
A kiállítás egyik legizgalmasabb műve a ma Cambridge-ben élő (Egyesült Államok) Krzysztof Wodicko (1943, Varsó) Jármű hajléktalanoknak, 1994 című alkotása.
A Frac des Pays de la Loire Franciaország egyik legszebb és leghíresebb részének kortárs művészeti regionális alapja. Gyűjteménye 1982-ben jött létre, közel 1000 művet tartalmaz, és a kortárs képzőművészeti alkotások sokszínűségét képviseli. A 20 éve gyarapodó gyűjteményben a fiatal, Loire menti régióban vagy külföldön élő fiatal művészek munkássága mellet olyan ismert művészek művei is jelen vannak, mint Andy Warhol, Georg Baselitz, Christian Boltanski és Anish Kapoor.
Az évek során a Frac műtárgyvásárlási tevékenységében kialakult egy olyan szemlélet, ami a mű felépítésének megkérdőjelezésére, a művész kapcsolatára a világgal, a természettel, a szociális és városi közegével helyezi a hangsúlyt. Pontosabban a tájjal való viszonyra, a test fontosságára, a művész saját képéhez való viszonyára, s a jelben vagy szóban megnyilvánuló beszédre.
A kiállítás témája a találkozás, annak legtágabb értelmében: a bemutatón tizenkilenc művész huszonkilenc műve szerepel, köztük video- és hanginstallációk, festmények, szobrok, rajzok, fotók, filmek. A művek a szándék szerint a művészt vizsgálják, a másik emberhez fűződő viszonyában, illetve társadalmi összefüggésben ? az alkotók között Olga Boldyrff, Jennifer Bornstein, Christelle Famillari, Fabrice Hyber, Andy Warhol és Krzysztof Wodiczko neve olvasható. Külön szempont a szembenézés a történelemmel. Ebben a szekcióban Gérard Collin-Thébault, Deimantas Narkevicius, Maryline Negro, Régis Perray állít ki.
A tárlat vizsgálja a táj és a mű tere közötti kapcsolatot (Marcel Dinahet, Yan Pei-Ming, Gina Pane, Roman Ondák); illetve a műteremet mint teret (Gilles Bar Bier, Michel Gerson, Pierrick Sorin). A Frac Loire gyűjteményéből válogatott művek a kiállítás alkalmával a rendezők szerint dialógusba lépnek a Ludwig Múzeum ? Kortárs Művészeti Múzeum saját gyűjteményével is, hiszen mindkét intézmény hasonlóan nyitott szellemben dolgozik, nemzetközi programjukat és gyűjteményüket tekintve is.
A Ludwig Múzeumban 19 mű szerepel 14 különböző művésztől, köztük Saâdane AFIF, Gilles BARBIER, Olga BOLDYREFF, Gérard COLLIN-THIÉBAUT, Michel GERSON, Fabrice HYBER, Ann Veronica JANSSENS, Deimantas NARKEVICIUS, Maryl?ne NEGRO, Régis PERRAY, Pierrick SORIN, Andy WARHOL, és Krzysztof WODICZKO művei. A Francia Intézetben pedig 14 mű látható 11 különböző művésztől köztük Olga BOLDYREFF, Jennifer BORNSTEIN, Gérard COLLIN-THIÉBAUT, Marcel DINAHET, Fabrice HYBER, Roman ONDÁK, Gina PANE, Yan PEI-MING, Régis PERRAY, és Krzysztof WODICZKO művei.
A kiállításhoz több program kapcsolódik. Krzysztof Wodiczko képzőművésszel Tímár Katalin beszélget 2007. január 27-én. Ezen kívül tárlatvezetések is lesznek csütörtökönként tizennyolc, illetve szombaton tizenhat órától. A programokon szinkrontolmácsolást is biztosítanak.
A kiállítás helyszíne: Ludwig Múzeum (Művészetek Palotája) 1095. Budapest, Komor Marcell u. 1.
A kiállítás látható: 2007. január 18. - március 11.
Nyitva tartás: naponta 10-20 óra, hétfőn zárva
Minden hónap utolsó szombatján 10-22 órakor