Észak-Európa kortárs képzőművészete a Műcsarnokban

Képző

(MTI) - Hiller István oktatási és kulturális miniszter a tárlatot beharangozó sajtótájékoztatón elmondta, hogy a legutóbb 1906-ban rendeztek nagyszabású kiállítást Észak-Európa képzőművészetéről a Műcsarnokban. Dánia, Finnország, Izland, Norvégia és Svédország alkotói száz év elteltével mutatkoznak be ismét az intézményben.
A miniszter kiemelte: a kiállítás jó példa a magán- és a művészeti szféra összefogására, hiszen a tárlat nagyszámú támogatót tudott megnyerni. A válogatás az északi országokkal kapcsolatos sztereotípiákon túlmenő, Magyarországon kevéssé ismert társadalmi valóságot tükröző képet próbál adni az öt országról - tette hozzá.
"A nagyszabású kiállításnak köszönhetően a Hősök terének egyik oldalán, a Szépművészeti Múzeumban egy klasszikus, a másik oldalon pedig, a Műcsarnokban a jövő klasszikusai láthatóak" - mondta a miniszter.

Petrányi Zsolt, a Műcsarnok főigazgatója közölte: a kiállítás összköltsége 50 millió forintot tesz ki, ennek a felét a szponzorok finanszírozták. A Műcsarnok 10 millió forinttal járult hozzá a tárlathoz.
Páldi Lívia, a bemutató kurátora kiemelte: a tárlatot nem egy téma köré építették, hanem arra törekedtek, hogy dialógus jöjjön létre a kortárs műalkotások között.
Kitért arra, hogy a kiállításra kifejezetten a Műcsarnok tereibe tervezett alkotások is készültek. Ezek egyike maga a kiállítás épített arculata, amely a Stockholmban működő Uglycute nevű formáció alkotása.
A csoport tagjai a kiállítás építészetét úgy oldották meg, hogy a tereket akusztikus mennyezet létrehozásával és falburkolat alkalmazásával újratervezték. A belsőépítészek a játékos térrendezés révén "lebontják" a XIX. századi épület nemzeti oltár jellegét - ismertette a művészettörténész.
A látogatókat már a Műcsarnok előterében különleges látvány fogadja: a félhomályos csarnok atmoszféráját Tommi Grönlund és Petteri Nisunen plafonra vetített fény-installációja formálja át. Ezt a témát bontják ki a bemutatott alkotások.
A kiállítás történeti hátterére reflektál a New Yorkban élő svéd művésznő, Sara Jordenö új installációja, amely a Szépművészeti Múzeum gyűjteményében található - a száz évvel ezelőtti kiállításról vásárolt - északi alkotásokból is válogat.
Látható Jacob Dahlgren svéd művész csaknem 30 négyzetméteres, 32 ezer selyemszalag felfüggesztésével létrehozott lebegő műalkotása is. A műalkotás belépésre biztatja a nézőt, a lebegő installáció azonban magában hordozza az eltévedés lehetőségét, a kontroll elvesztésének kockázatát is.
A tárlaton Dánia, Finnország, Izland, Norvégia és Svédország csaknem félszáz kortárs képzőművészének és művészcsoportjának összesen 26 különleges installációja látható. Emellett hat tematikus filmprogram és számos előadás inspirálja a közönséget a felvetett témák tovább gondolására.
A kiállítás szombattól 2007. február 25-ig látogatható a Műcsarnokban.