Ezüst György visszanéz

Képző


ezustgyorgy_alkotasa.jpg
Ezüst György alkotása
 
(MTI) - Ezüst György megjegyezte: tősgyökeres békéscsabai annak ellenére, hogy csaknem 40 éve Budapesten él. A csabaiak megtisztelik azzal, hogy minden ötödik évben, születése évfordulóján kiállítást rendeznek neki. Ő kérte, hogy a Jankay Galériában legyen most a tárlata, mert ott még nem állított ki.
   
A Visszatekintés - igazolva a kiállítás címét - valódi visszanézés lesz, mert egész életművéből válogatott anyagot erre a kamaratárlatra, amelyhez 90 négyzetméter áll rendelkezésére - jegyezte meg a művész.
   
Harmincegy munka látható a kiállításon, köztük Bartók Béla zeneszerző 70x100 centiméteres, akvarell technikával festett portréja, valamint a művész két önarcképe, amelyek közül az egyik az Én és a nagytemplom címet viseli, a kupolát - nevére utalva - ugyanis ezüstpapírral vonta be.
   
Alföldi tájképek, lovakat ábrázoló alkotások - mint például a Lovasok a Körösnél, az Itatás vagy az Elsuhanó táj - mellett térkompozíciókat is kiállít Ezüst György. A kockákból álló munkákról szólva a művész felidézte, hogy mikor Sopronban volt gyógykezelésen, megkérte a nővéreket, gyűjtsék neki az üres gyógyszeres dobozokat, s végül összesen három zsáknyi dobozzal tért haza. Ezeket összerakta, feketére festette és ezüsttel lefújta.
   
A június 9-ig látható tárlaton szerepel Tér-kép című munkája is, amely négy kép egymásba fordítása, fekete talpazaton álló, konstruktív világú, körbejárható festmény. A Tavasz, Nyár, Ősz, Tél című sorozatból két játékos, lovas kompozíciót emelt ki, és a galéria üvegfalához állította, így kívülről is látható - magyarázta a művész.
   
Ezüst György beszámolt arról is: 75. születésnapján úgy döntött, két képét Békéscsabának ajándékozza azzal, hogy a művekért kapott összegből ösztöndíjat alapítsanak. Ez a 600 ezer forint két fiatal képzőművész féléves támogatását teszi lehetővé.